•  

            I. Informacja o projekcie:

            Od listopada 2017r. przez cały rok Zespół Placówek Oświatowych bierze udział w działaniach projektowych – Akademia Obywatelska – projekt jest realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Poszczególne działania wpisują się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i będą realizowany w oparciu o założenia wychowania patriotycznego oraz obywatelskiego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim.

            Informacje nt. projektu dostępne są na stronie: https://www.scdn.pl/index.php/component/content/article/1432

            Obszarem tematycznym działań i równocześnie wyzwaniem dla wszystkich uczestników projektu będzie przygotowanie dla społeczności lokalnej różnorodnych inicjatyw upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Główne cele projektu Akademia Obywatelska 1918 to:

            • kształtowanie postawy szacunku dla historii własnego narodu;
            • aktywizacja i edukacja obywatelska młodych ludzi w społecznościach lokalnych;
            • budowanie i rozwijanie zainteresowania przeszłością związaną ze środowiskiem lokalnym.

            Kształtowanie świadomości obywatelskiej oraz budzenie samodzielności w działaniach młodych ludzi to zadanie istotne dla rozwoju społeczności lokalnych. Chcemy inspirować i pobudzać tak, aby wzrosła świadomość oraz aktywność obywatelska młodzieży.

            Koordynatorami projektu na terenie szkoły są Renata Sikora (nauczycielka historii) oraz Piotr Zimoch (nauczyciel języka angielskiego) we współpracy z pozostałymi nauczycielami i Dyrektorem szkoły.

            II. Zrealizowane działania.

            - Konferencja „Niepodległość, Wolność, Samorządność”, odbyła się 17 listopada 2017 r. w Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, zainaugurowała projekt Akademia Obywatelska 1918. W czasie spotkania zapoznano uczestników z założeniami projektowymi a także w czasie debaty zostały przybliżone kwestie związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i ideą samorządności w społeczeństwie obywatelskim. W spotkaniu wzięli udział koordynatorzy projektu: Renata Sikora, Piotr Zimoch.

             Otwarcie konferencji „Niepodległość, Wolność, Samorządność” – 17 listopada 2018r. (Źródło zdjęcia: ŚCDN)

            - Szkolenie nt. badania sondażowego – 26 stycznia 2018r. Szkolenie dotyczyło badań sondażowych realizowanych w środowisku lokalnym – w szkole oraz w miejscach zamieszkania uczniów. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak należy pracować z ankietą przygotowaną przez przedstawicieli ŚCDN, przeprowadzić ją w szkole i poza nią oraz jak podsumować wyniki ankiety. W szkoleniu brali udział koordynatorzy projektu: Renata Sikora, Piotr Zimoch.

             - Szkolenie nt. badania sondażowego – uczniowie ZPO w Mokrsku Dolnym – 9 marca uczniowie klas 6 i 7 przeszli szkolenie na temat przeprowadzenia ankiety. Prowadził je Piotr Zimoch. Uczniowie zapoznali się z pytaniami, sposobami udzielania odpowiedzi. Dowiedzieli się też jak należy zwracać się z prośbą o uzupełnienie ankiety, wykonanie zdjęć i nagrań.

             Uczniowie odpowiedzialni za przeprowadzenie ankiety – Dominik, Stefa, Paulina, Mateusz, Oliwia i Kinga.

            - Przeprowadzenie ankiety nt. wiedzy o Niepodległości i Małej Ojczyźnie – marzec 2018r. -  uczniowie działali w kilku grupach – szóstoklasiści skoncentrowali się na badaniach wśród uczniów w szkole – udało im się przeprowadzić wśród uczniów 52 ankiety. Forma prowadzenia ankiet wśród uczniów była różna – badanie prowadzono w czasie przerw lub indywidualnie z poszczególnymi uczniami. 15 ankiet zostało też przeprowadzone w jędrzejowskich szkołach dzięki mamie ucznia klasy siódmej.  Szóstoklasiści i siódmoklasiści dokonali badania sondażowego wśród mieszkańców swoich miejscowości – łącznie udało się przebadać 87 osób. Celem badania sondażowego było pogłębienie wiedzy na temat stosunku Polaków do historii Polski, Święta Niepodległości, obchodzenia świąt państwowych i narodowych oraz patriotyzmu. W ankiecie znalazły się też pytania na temat Mokrska Dolnego i okolic.

            - podsumowanie ankiety – ostatni tydzień marca – praca nad podliczenie odpowiedzi w ankietach, przygotowanie sprawozdania – osobny plik.

            Podsumowanie ankiety.

            - Warsztaty multimedialne „Wideoklip i media społecznościowe” – 21 marca 2018r. Pierwszego dnia wiosny w siedzibie SCDN w Kielcach odbyły się warsztaty na temat korzystania z multimediów w projekcie Akademia Obywatelska 1918. W zajęciach brała udział nauczycielka historii Renata Sikora wraz z uczniem klasy 7 – Kamilem Korczykiem. W czasie 3 godzin zajęć uczestnicy zostali zapoznani z programami dającymi możliwość edytowania i montażu plików wideo, ich konwertowania oraz korzystania z mediów społecznościowych. Zdobyta wiedza posłuży stworzeniu filmu dokumentującego przebieg projektu.

                  

            - Konferencja – projekt „Akademia Obywatelska 1918”.

            10 maja 2018r. odbyła się konferencja „Inspiracje obywatelskie – bohaterowie polskiej niepodległości”. Wzięło w niej udział sześcioro uczniów klas szóstej i siódmej wraz z opiekunem. Konferencję rozpoczęli Sławomir Szmal, bramkarz PGE VIVE Kielce, najlepszy piłkarz ręczny świata roku 2009 wraz z dr Stanisławem Hojdą z Politechniki Świętokrzyskiej prelekcją "Szczypiorniak na drodze do wolności - wczoraj i dziś". W czasie rozmowy pokazano, że wydarzenia sportowe idealnie wpisują się w edukację patriotyczną. Nawiązano do faktu, że szczypiorniak jako dyscyplina sportowa, narodził się w czasie, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość. Sportowiec opowiedział o uczestniczeniu w różnych wydarzeniach sportowych i o zaszczycie reprezentowania ojczyzny. W ten sposób także promował Polskę poza granicami naszego kraju, ale też i miał szansę na poznanie innych kultur. Kolejnym punktem programu było wystąpienie Sebastiana Majewskiego, prezesa stowarzyszenia Ostrower z Ostrowca Świętokrzyskiego. W czasie prelekcji pan Majewski opowiedział o innych możliwościach aktywnego promowania postaw patriotycznych – na przykład wykorzystując do tego akcje rowerowe. Zachęcał do wzięcia udziału w wydarzeniu „Rowerem po niepodległość” podczas, którego zostaną odwiedzone różne historyczne i patriotyczne miejsca w naszym województwie. Po stowarzyszeniu Ostrower głos zabrali pasjonaci rekonstrukcji historycznych – dr Tomasz Ossowski (nauczyciel w VI Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach i w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek), Dionizy Krawczyński (Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Jodła”) i Zbigniew Kowalski (nauczyciel historii w I LO w Kielcach). W czasie rozmowy panowie opowiedzieli o swoich doświadczeniach w organizowaniu rekonstrukcji ważnych wydarzeń historycznych z terenu naszego województwa i jaki ma to wpływ na zaangażowanie zwłaszcza młodzieży w taką formę poznawania historii. Prelegenci podkreślali szczególnie fakt, iż rekonstrukcje dają szansę na zobrazowanie wydarzeń i uzmysłowienie młodym ludziom, jak mogły przebiegać wydarzenia, które znają z kart podręczników. Konferencję uzupełniły dwa wystąpienia. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej, która organizuje Międzyszkolne Turnieje Pocztów Sztandarowych, zaprezentowała wystąpienie pocztu. Z kolei grupa teatralna „Pegaz” z Samorządowego Gimnazjum nr 2 w Busku-Zdroju, opowiedziała o udziale młodzieży szkolnej w zajęciach teatralnych, które wielokrotnie dotyczą tematyki historycznej i mają formy rekonstrukcji. Opiekunki grupy „Pegaz” zachęcały inne szkoły do podjęcia podobnej działalności.