• DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MOKRSKU DOLNYM

• 70 lat temu 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Szkole Podstawowej w Mokrsku Dolnym, tegoroczne uroczystości upamiętniające też ważny dzień , ze względu na pandemię koronawirusa, miały inny charakter niż w latach ubiegłych. Uczniowie wykonali prace plastyczne według własnego pomysłu, podkreślając tym samym bogactwo inwencji i pomysłowość. Mieli okazję obejrzeć filmy dokumentalne o Żołnierzach Wyklętych oraz wysłuchać koncertu „Młodzi Niezłomni”. O swoich odczuciach, wrażeniach i emocjach napisali kilka słów. Oto niektóre wypowiedzi uczniów po wysłuchaniu koncertu:

„Koncert wywołał u mnie zarówno smutek, jak i radość. W przepiękny sposób została przedstawiona historia Wyklętych. Gotowi byli poświęcić za Ojczyznę życie wiedząc o tym, że nie przeżyją. Powinno się organizować więcej takich przedstawień” - Nikola

„Wzruszenie, duma, smutek” , „Polacy nie błagali o wolność, ale walczyli” - Błażej

„Koncert „Młodzi Niezłomni” to jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej” – Marcin

„Koncert zasługuje na szerszy odbiór, słowa piosenek znakomicie opisują postawę Niezłomnych” - Wiktoria

„Koncert był przepiękny i poruszający. Chwyta za serce i skłania do refleksji. Piękny śpiew oraz wykonanie wywarł na mnie ogromne wrażenia. Jednak towarzyszył mi smutek, ponieważ tak dużo osób zginęło. - Oliwia

W tym ważnym dniu, nie zapomnieliśmy upamiętnić minutą ciszy, pana kapitana Daniela Nowakowskiego, zmarłego w ubiegłym roku, pochodzącego z naszego regionu, żołnierza Armii Krajowej, należącego do grupy Żołnierzy Wyklętych.

Propagowanie wiedzy o bohaterach podziemia antykomunistycznego, związanych z regionem świętokrzyskim, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży i przywracanie pamięci o Polakach, którzy walcząc o wolność poświęcili swoje życie to ważne zadania współczesnej edukacji.