Aktualności
W A K A C J E 2025
"Każdy koniec to nowy początek..."
- 47
"Każdy koniec to nowy początek". Ten cytat przyświecał dzisiejszej uroczystości zakończenia roku szkolnego 2024/2025 i pożegnanie absolwentów. Gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka przedszkolaków do OSP w Mokrsku Górnym
- 23
25.06.2025r. nasze przedszkolaki wybrały się na wyjątkową wycieczkę do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mokrsku Górnym. Przedszkolaki dowiedziały się o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków, która nie polega tyko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, usuwaniu skutków wypadków samochodowych oraz wichur. Dzieci miały okazję zobaczyć wyjątkowy wóz strażacki wraz z całym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy i ratunkowy oraz strój w jaki ubierają się strażacy do akcji. Dużą atrakcją było przymierzanie hełmów i kurtek, by choć przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji przeciwpożarowej. Przedszkolaki mogły również poczuć się jak w sali kinowej, oglądając bajkę o młodej dziewczynie, która od najmłodszych lat marzyła o tym, by zostać strażakiem.
Wizyta w straży pożarnej to doskonała forma edukacyjnego uświadomienia dzieci o zasadach bezpieczeństwa oraz właściwego zachowania się w przypadku pożaru, wypadku i innych zagrożeń. Serdecznie dziękujemy strażakom za ciepłe przyjęcie i poświęcony czas. Życzymy wszystkim dalszej efektywnej służby i skutecznej realizacji nawet najtrudniejszych zadań.
ZAPRASZAMY
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 27 czerwca 2025r. O godz. 8.00 Msza święta, a o godz. 9.00 spotkanie na sali gimnastycznej
Warsztaty z panią Wiktorią Chrzanowską z Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych
- 9
6 czerwca odbyły się wyjątkowe zajęcia z Panią z Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych – Wiktorią Chrzanowską, która opowiedziała młodzieży o niezwykłym znaczeniu pszczół dla życia człowieka i całej przyrody. Pani wyjaśniła, że pszczoły to jedne z najważniejszych owadów na Ziemi. Choć są małe, ich rola jest ogromna.
Dzień Dziecka - Dniem Bez Plecaka.
- 41
W Szkole Podstawowej w Mokrsku Dolnym świętowaliśmy Dzień Dziecka w wyjątkowy sposób – połączony z Dniem Bez Plecaka. Tego dnia uczniowie zaskoczyli wszystkich swoją pomysłowością, przynosząc książki i przybory w przeróżnych przedmiotach – od walizek i koszyków po wózki, skrzynki i pudełka.
W szkole panowała radosna atmosfera. Odbyły się wspólne tańce, a uczniowie mieli okazję odpocząć od nauki i spędzić czas razem. Dla klas starszych zorganizowano seans filmowy w kinie objazdowym – dzieci oglądały film „Minecraft". Młodsze grupy z przedszkola oraz klas 1–3 obejrzały animację pt. „Dziki Robot”.
To był dzień pełen uśmiechów, kreatywności i dobrej zabawy.
Wyróżnienie dla Antoniego Dębińskiego w konkursie plastycznym
Uczeń klasy II Antoni Dębiński otrzymał wyróżnienie w powiatowym konkursie plastycznym pn.:„Przyrodę szanuję- oszczędzam, chronię i segreguję”. Uroczyste wręczenie dyplomu i nagrody odbyło się 2 czerwca w Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie. Antosiowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
*Dzień Mamy i Taty w ZPO w Mokrsku Dolnym*
- 20
W przedszkolu oraz w klasach 1–8 Szkoły Podstawowej w Mokrsku Dolnym odbyły się wyjątkowe obchody Dnia Mamy i Taty. Było to piękne święto pełne wzruszeń, radości i uśmiechów, podczas którego dzieci mogły wyrazić swoją wdzięczność za miłość, opiekę i wsparcie, jakie codziennie otrzymują od swoich rodziców.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości – licznie przybyłych mam i tatusiów, którzy z dumą zasiedli w pierwszych rzędach. Dzieci, zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie starszych klas, zaprezentowały przygotowane z dużym zaangażowaniem występy. Na scenie pojawiły się wzruszające wierszyki, radosne piosenki i pełne energii układy taneczne. Każdy występ był nie tylko pięknie wykonany, ale i pełen emocji – zarówno po stronie dzieci, jak i rodziców.
Rodzice nie kryli wzruszenia, a występy ich pociech wielokrotnie nagradzane były gromkimi brawami. Cała uroczystość przebiegła w serdecznej, rodzinnej atmosferze, a wspólnie spędzony czas stał się cennym wspomnieniem dla wszystkich uczestników.
Takie wydarzenia są nie tylko okazją do świętowania, ale także wzmacniają więzi między szkołą, dziećmi i rodzicami. To był dzień pełen radości i dumy, który na długo pozostanie w sercach wszystkich obecnych.
Biskupin - Gniezno - Poznań: wycieczka pełna wrażeń...
- 35
W dniach 19-20 maja uczniowie klas III - VIII uczestniczyli w 2-dniowej wycieczce do Biskupina - Gniezna i Poznania. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Biskupinie, który słynie z Muzeum Archeologicznego. Najbardziej charakterystycznym obiektem jest osada warowna, która pochodzi z epoki żelaza. Uczniowie dowiedzieli się, jak zrobiona jest osada, co mieści się dookoła niej, jak wyglądały wnętrza domów oraz czym zajmowała się ludność biskupińska. Następnym punktem programu było Gniezno i Katedra, która stanowi najciekawszy zabytek tego miasta. Ponieważ katedra stanowiła miejsce ważnych wydarzeń historycznych, jest to idealne miejsce na lekcję historii dla młodzieży szkolnej. W katedrze odbyła się chociażby koronacja Bolesława Chrobrego oraz słynny Zjazd Gnieźnieński. Wewnątrz znajdują się relikwie jej patrona Św. Wojciecha, a także bezcenny skarb sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie. W drugim dniu zwiedziliśmy Poznań. Pani przewodnik w bardzo interesujący sposób przekazała dzieciom historię tego miasta. Każde z nich wcieliło się w detektywa i poprzez zabawę odkrywali poszczególne tajemnice i zabytki Poznania.
Wycieczka okazała się pełna wrażeń, pięknych zabytków, zabawy i humoru...
Wizyta przedszkolaków w Manufakturze Słodyczy i w Muzeum Zabawek i Zabawy
- 24
13 maja 2025r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Kielc.
Pierwszym punktem była wizyta w Manufakturze Słodyczy. Dzieci mały możliwość zobaczyć cały proces powstawania cukierków i lizaków od momentu wylania gorącego karmelu na stół po złożenie całego wzoru lizaka i cukierka. Po skończonym pokazie dzieci uczestniczyły w warsztatach, w których samodzielnie wykonały lizaki. Na zakończenie, każdy otrzymał swoje dzieła - piękne, zakręcone lizaki. Było miło i słodko!
Drugim punktem wycieczki było Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie przedszkolaki zwiedziły sale wystawowe z wspaniałymi zabawkami z różnych okresów historycznych. Tu mogli się dowiedzieć jak zmieniały się zabawki i czym bawili się ich rówieśnicy dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto, a nawet dwieście lat temu.
POWODZENIA
Drodzy Uczniowie klasy VIII, przed Wami niezwykle ważne wydarzenie - egzamin ósmoklasisty, który sprawdzi Waszą wiedzę i umiejętności, zdobyte w murach naszej szkoły.
Życzymy Wam powodzenia, sukcesów, optymizmu i tak potrzebnej wszystkim odrobiny szczęścia,
Wierzymy, że wyniki, które uzyskacie, będą odpowiadały Waszym oczekiwaniom i otworzą Wam możliwości realizacji życiowych planów.
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie
Sukces Martyny Stępień i Marii Turek w wojewódzki konkursie: „Z buławą ma Kasztance – wizerunek Józefa Piłsudskiego oczami dziecka”
- 5
W dniu dzisiejszym w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbyła się uroczysta gala podsumowująca wojewódzki konkurs: „Z buławą na Kasztance – wizerunek Józefa Piłsudskiego oczami dziecka”. Celem konkursu było upamiętnienie 105. rocznicy wyboru Józefa Piłsudskiego na pierwszego marszałka Polski oraz 90. rocznica jego śmierci. Uczennice naszej szkoły znalazły się w gronie nagrodzonych finalistów i laureatów. Martyna Stępień zdobyła zaszczytne II miejsce, jej koleżanka Maria Turek – wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, dziękujemy za zaangażowania i życzymy dalszych sukcesów.
Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja
- 3
Ostatni dzień zajęć dydaktyczno -wychowawczych przed wyczekiwanym przez uczniów majowym weekendem przebiegł w duchu patriotyzmu i pamięci o ważnym historycznym wydarzeniu jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Uczniowie wyrecytowali wiersze i wykonali piosenki patriotyczne, czym wzruszyli społeczność szkolną i przypomnieli o ważnych dla każdego Polaka wartościach. Dziękujemy naszym uczniom za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości i dostarczenie wszystkim wzruszeń.
"W naturę z kulturą" - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
- 22
Większość śmieci pozostawionych w naturze jest efektem nieprzemyślanej rekreacji człowieka. W tym roku hasłem przewodnim akcji jest „W naturę z kulturą”. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie pozostawiać śmieci na łonie natury oraz rozsądnie przygotowywać się do obcowania z nią wybierając np. takie aktywności, które minimalizują negatywny wpływ człowieka na przyrodę. Pomimo wzrostu świadomości, ciągle są tacy, którzy śmiecą w naszym środowisku, ale też jest ogromna rzesza tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o Planetę, MY należymy do tej drugiej grupy :-)
"Akcja Żonkile " 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
- 17
19 kwietnia przypadła 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej. Nasza szkoła upamiętniła to wydarzenie poprzez #AkcjaŻonkile. Uczniowie na znak, że #ŁączyNasPamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim, wysłuchali prelekcji, wykonali żonkile, prace plastyczne oraz oglądali filmy edukacyjne.
Zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau
- 26
15 kwietnia uczniowie klas siódmych i ósmych wraz z opiekunami p. R. Sikorą i p. A. Opozda - Jogodzińską, odbyli wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau. Po drodze udaliśmy się na Pustynię Błędowską, jednak głównym celem wyjazdu było zwiedzanie dawnego obozu koncentracyjnego oraz poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych m.in. na Polakach i Żydach. Już na samym początku przechodząc przez bramę z napisem "Arbeit macht frei" („Praca czyni wolnym”), można się było domyślić, co czeka nas dalej. Nieprawdziwy napis, był jednym z wielu sposobów i chwytów jakich używali hitlerowcy, aby zamaskować swoje prawdziwe intencje. W trakcie zwiedzania uczestnicy dowiedzieli się o warunkach życia więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i wyzwoleniu z obozu. Widok gablot, w których znajdowały się ubrania, szczotki, włosy, okulary, buty i torby zamordowanych ludzi, był przerażający. Ważnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Uczestnicy poznali również historię ojca Maksymiliana Kolbego, który był jednym z osadzonych oraz historię Anny Smoleńskiej, twórczynię symbolu Polski Walczącej. Drugi etap wycieczki stanowił obóz Birkenau w Brzezince. Rozciągał się na niebotycznie wielkiej przestrzeni. Duża część została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce w 1945 roku.
Wycieczka była ważną lekcją historii, która z pewnością zostanie zapamiętana na długo przez uczniów. Mimo, że pogoda była pochmurna i deszczowa, to jak stwierdziła młodzież adekwatna do sytuacji.
„Staropolskie wesele” oraz kiermasz słodkości i ozdób świątecznych.
- 33
14.04.2025r. w naszej szkole odbyło się długo wyczekiwane przez całą społeczność przedstawienie- „Staropolskie wesele” oraz kiermasz słodkości i ozdób świątecznych. Uczniowie przez długi czas przygotowywali się do tego wydarzenia ćwicząc swoje role, ucząc się staropolskich przyśpiewek oraz tańców, a wszystko po to, by z przytupem powitać nadchodzące Święta Wielkanocne. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przygotowali na ten dzień wspaniałe wypieki, towarzyszyli swoim pociechom i wspomogli tę inicjatywę.
Serdeczne podziękowania dla Mała Gośka za obsługę fotograficzną naszego wydarzenia.
Dzień Czekolady
- 5
I Turniej Gier i Zabaw Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Sobków
W dniu 9 kwietnia uczniowie klas I-III wzięli udział w I Turnieju Gier i Zabaw Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Sobków w Brzegach. W turnieju rywalizowało siedem szkół z gminy Sobków. Uczniowie z ZPO w Mokrsku Dolnym wywalczyli sobie III miejsce. W nagrodę otrzymali puchar, piłkę i medale dla każdego uczestnika. Całej drużynie serdecznie gratulujemy sukcesu!
Starożytny Rzym, legiony, legioniści, gladiatorzy, wynalazki Rzymian...
- 17
Pokaz historyczny: „ Rzymskie imperium i tradycje antyku ”.
7 kwietnia razem z Grupą Artystyczną „ Rekonstrukto ” wyruszyliśmy na wędrówkę po starożytnym Rzymie. Zobaczyliśmy rzymskiego legionistę w zbroi i pełnym ekwipunku. Poznaliśmy taktykę walki, dokonaliśmy przeglądu ekwipunku i elementów uzbrojenia rzymskiego legionisty. Chłopcy odegrali rolę silnych, mężnych i nieustraszonych żołnierzy rzymskich.
Aktorzy zaprezentowali dużą kolekcję broni i rekwizytów oraz dawne narzędzia tortur. Każdy uczestnik pokazu miał możliwość obejrzenia rekwizytów czy przymierzenia hełmu. Uczniowie byli zadowoleni, bo mogli założyć repliki dawnej zbroi, stanąć w szyku bojowym, pomachać mieczem i poczuć się jak rzymski wojownik. Udział w takiej żywej lekcji historii stanowi dowód, że historia może być ciekawa i pasjonująca. Wszystko zależy od tego, jak zostanie opowiedziana …
Archiwum Aktualności
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Wszystkie