29 września 2022 roku w ZPO w Mokrsku Dolnym miała miejsce akcja czytelnicza,której motywem przewodnim było serce -jego istota i siła, a także uczucia-niezrozumiałe i trudne,piękne i przynoszące radość. Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Międzynarodowego Dnia Serca w naszej szkole to wspólna inicjatywa społeczności szkolnej,biblioteki publicznej i świetlicy wiejskiej. W spotkaniu wzięli udział również członkowie lokalnego wolontariatu z sercem. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Aktualności
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Międzynarodowego Dnia Serca
Dzień chłopaka
Dzień chłopaka w ZPO w Mokrsku Dolnym. Wszystkim chłopcom i tym dużym i tym małym życzymy wszystkiego najlepszego.
Laboratoria przyszłości
Rozwijanie wyobraźni w zabawach konstrukcyjnych, poszerzanie wiedzy technicznej oraz kształtowanie umiejętności współpracy w grupie - klocki Korbo edu Technic
1
Wycieczka do kina
23 września 2022 roku odbyła się wycieczka uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym z kas IV-VIII do kina Helios w Kielcach. Uczniowie klas młodszych oglądali film "Mój przyjaciel Lew" natomiast uczniowie klas starszych obejrzeli film pt. "Orlęta Grodno39".
Laboratoria przyszłości
Zajęcia mówiącym robotem edukacyjnym SuperDOC są okazją do rozwijania logicznego myślenia i inteligencję przestrzenną, ćwicząc liczenie i decydując o tym, jak ma się poruszać SuperDOC, aby dotarł do poszczególnych obiektów rozmieszczonych na siatce na planszach.
Dzień Kropki
15 września w Przedszkolu odbył się Dzień Kropki. To święto stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci. Tego dnia wszyscy ubrani byli w grochy, kropki i groszki. Przedszkolaki świętowanie rozpoczęły od obejrzenia filmów edukacyjnych o tytułowej "kropce". Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach.
1
Laboratoria Przyszłości
Zajęcia z ROBOTAMI Q-SCOUT z planszami, akumulatorami i modułami napędowymi
„Szkoły pełne talentów”
Zespoł Placówek w Mokrsku Dolnym bierze udział w akcji Lidla „Szkoły pełne talentów” od 05 września do 13 listopada 2022 r. klienci sieci Lidl zbierają papierowe karty nazwane na potrzeby akcji Talenciakami – z indywidualnym kodem QR. Talenciaki wydawane będą za każde 50 zł zakupów – w tym co najmniej jeden świeży owoc lub warzywo – lub za zakup produktów premiowych (produktów specjalnych), podczas dokonywania zakupów we wszystkich sklepach stacjonarnych sieci Lidl Polska. Zebrane Talenciaki konsumenci mogą przekazywać na rzecz wskazanej przez siebie szkoły.
Zwracamy się z uprzejmą prośbą do rodziców,, pracowników szkoły, uczniów i absolwentów oraz przyjaciół i sympatyków naszej szkoły, aby zebrane Talenciaki przekazali dla Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym.
Z góry dziękujemy za pomoc
Labolatoria Przyszłości
20 września Dzień Przedszkolaka z tej okazji uczniowie klasy 8 wykonali grupowe zdjęcia naszym wspaniałym przedszkolakom korzystając ze sprzętu pozyskanego w ramach programu Laboratorium przyszłości - aparatu cyfrowego statywu oraz zestawu 2 lamp studyjnych softbox do fotografii, filmu, nagrań.
Bieg Fair Play PKOI
7 września nasza szkoła zorganizowała Bieg Fair Play PKOI. Na lekcjach wychowania fizycznego nauczyciele oprócz biegów przygotowali dla uczniów rozgrywki międzyklasowe oraz pogadankę na temat czystej rywalizacji w sporcie i w życiu codziennym
Labolatoria Przyszłości
Laboratoria przyszłości - Klocki Korbo
Konstruowanie rozwija rozwój dzieci na różnych płaszczyznach: rozwija zdolności manualne, cierpliwość, koncentrację a także stymuluje wyobraźnię i umiejętności społeczne.
Akcja Narodowego Czytania
Nasza szkoła wspólnie z Biblioteką publiczną oraz świetlicą wiejską bierze udział w 11 edycji Narodowego Czytania. W tym roku 8 września wspólnie czytaliśmy„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Nowy rok szkolny 2022/2023
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 1 września 2022r o godz 9.00
Program - Laboratoria Przyszłości
Szkoła podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym bierze udział w programie – Laboratoria Przyszłości – to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie szkoły w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MOKRSKU DOLNYM
70 lat temu 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Szkole Podstawowej w Mokrsku Dolnym, tegoroczne uroczystości upamiętniające też ważny dzień , ze względu na pandemię koronawirusa, miały inny charakter niż w latach ubiegłych. Uczniowie wykonali prace plastyczne według własnego pomysłu, podkreślając tym samym bogactwo inwencji i pomysłowość. Mieli okazję obejrzeć filmy dokumentalne o Żołnierzach Wyklętych oraz wysłuchać koncertu „Młodzi Niezłomni”. O swoich odczuciach, wrażeniach i emocjach napisali kilka słów. Oto niektóre wypowiedzi uczniów po wysłuchaniu koncertu:
„Koncert wywołał u mnie zarówno smutek, jak i radość. W przepiękny sposób została przedstawiona historia Wyklętych. Gotowi byli poświęcić za Ojczyznę życie wiedząc o tym, że nie przeżyją. Powinno się organizować więcej takich przedstawień” - Nikola
„Wzruszenie, duma, smutek” , „Polacy nie błagali o wolność, ale walczyli” - Błażej
„Koncert „Młodzi Niezłomni” to jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej” – Marcin
„Koncert zasługuje na szerszy odbiór, słowa piosenek znakomicie opisują postawę Niezłomnych” - Wiktoria
„Koncert był przepiękny i poruszający. Chwyta za serce i skłania do refleksji. Piękny śpiew oraz wykonanie wywarł na mnie ogromne wrażenia. Jednak towarzyszył mi smutek, ponieważ tak dużo osób zginęło. - Oliwia
W tym ważnym dniu, nie zapomnieliśmy upamiętnić minutą ciszy, pana kapitana Daniela Nowakowskiego, zmarłego w ubiegłym roku, pochodzącego z naszego regionu, żołnierza Armii Krajowej, należącego do grupy Żołnierzy Wyklętych.
Propagowanie wiedzy o bohaterach podziemia antykomunistycznego, związanych z regionem świętokrzyskim, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży i przywracanie pamięci o Polakach, którzy walcząc o wolność poświęcili swoje życie to ważne zadania współczesnej edukacji.
1
UKRYTE DZIEDZICTWO
UKRYTE DZIEDZICTWO
- lekcje archeologii w Mokrsku Dolnym.
UKRYTE DZIEDZICTWO to ogólnopolska kampania historyczna poruszająca temat polskiego dziedzictwa narodowego ukrytego w ziemi i pracy archeologów, a także promocja tych działań w społeczeństwie. Celem projektu było kształtowanie wśród młodych odbiorców świadomości obywatelskiej oraz właściwej postawy w zakresie ochrony i zachowania polskiego dziedzictwa archeologicznego. W lekcjach z archeologii uczestniczyli uczniowie klasy VI. Oprócz zdobycia podstawowej wiedzy o tym, czym jest archeologia i na czym polega praca archeologa, dowiedzieli się, jakie są podstawowe techniki badań w archeologii (na przykładzie odkryć dokonywanych w Polsce) oraz dlaczego i jak należy chronić dziedzictwo kulturowe ukryte pod ziemią. Uczniowie na podstawie zdobytej wiedzy, sami dokonali inwentaryzacji „współczesnego zabytku” i znaleźli odpowiedzi na szereg nurtujących pytań.
Renata Sikora
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań
Drodzy Rodzice,
Od 1 kwietnia 2021 r. liczymy się dla Polski - w całym kraju rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który odbywa się raz na 10 lat.
1 lutego 2021 r. urzędy gmin rozpoczęły nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych.
Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
• ukończone 18 lat,
• cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
• posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
• posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
• nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Zapraszamy do udziału w naborze, bo #liczysiękażdy.
Gminne Biuro Spisowe w Sobkowie
Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie
Prestiżowe wyróżnienie dla Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym
„Szkoła Promująca Zdrowie” – certyfikat o tym tytule otrzymał w październiku 2020 r. od Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Zespół Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym na czele z Panią dyrektor Barbarą Baran. Od kilku lat realizujemy w naszej szkole działania związane z propagowaniem zdrowego stylu życia oraz bezpieczeństwa. Z tego powodu zdecydowaliśmy się ubiegać o certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. We wrześniu 2017 r. przystąpiliśmy do realizacji programu, który ma za zadanie systematycznie i planowo tworzyć środowisko społeczne, sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej. Koordynatorzy programu to - Renata Figurska i Ewa Kwiecień. Pierwszym podjętym przez nas krokiem było przeanalizowanie standardów niezbędnych do spełnienia. Osiągniecie wyznaczonych celów wymagało trzyletniej pracy oraz wyznaczenia sobie priorytetów w swoich działaniach. Realizacja założeń odbywała się poprzez organizowanie działań na rzecz zdrowia. Zdrowie i dobre samopoczucie uczniów oraz nauczycieli jest jednym z warunków skutecznej realizacji zadań naszej szkoły. Dlatego podczas długich przerw nauczyciele wspólnie z uczniami spożywali II śniadania. Celem akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Kolejnym naszym zadaniem było przeprowadzenie pogadanek na temat zdrowego odżywiania. Na lekcji biologii i przyrody oraz na zajęciach do dyspozycji wychowawcy klasowego nauczyciele przeprowadzali rozmowy na temat - Wyborów żywieniowych – czy wiesz co jesz? Zdrowie jest największym skarbem człowieka, dlatego powinno się je szanować. Tej tematyce poświęcony był apel. Część artystyczną rozpoczęto wierszem J. Kochanowskiego „Na zdrowie”. Uczniowie przedstawili inscenizację dla całej społeczności szkolnej, w której ukazane zostały błędy popełniane przez wielu ludzi w tym zakresie. Punktem kulminacyjnym był poczęstunek wszystkich obecnych warzywami i owocami, zachęcając w ten sposób do częstego spożywania. Realizacja programu SzPZ to również aktywna współpraca ze służbą zdrowia, dlatego do szkoły została zaproszona pielęgniarka. Przedstawiła zasady zdrowego stylu życia, oparte na właściwym odżywianiu, aktywności ruchowej oraz życiu bez nałogów. Powitanie wiosny pod hasłem „ Zdrowo i wesoło, czyli przepis na udany początek wiosny”, połączone zostało z działaniami prozdrowotnymi. Uczniowie wszystkich klas przygotowali zdrowe potrawy z warzyw i owoców. W marcu odwiedziła naszą szkołę pani dietetyk– pracownik szpitala na Czerwonej Górze. W trakcie prelekcji uświadomiła zgromadzonym, jakie konsekwencje niesie za sobą niezdrowy styl życia. Z okazji „Światowego Dnia Zdrowia” społeczność szkolna spotkała się na apelu poświęconemu dbaniu o zdrowie własne, jak i innych. Poruszone zostały tematy prawidłowego odżywiania, dbania o formę fizyczną, a także higienę osobistą i higienę otoczenia.
Realizacja programu w drugim roku została poświęcona tematyce z zakresu bezpieczeństwa w szkole i poza nią. „Pierwszaki” realizowały Program „ Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji i Kuratorium Oświaty. Celem programu jest wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa. Naszą placówkę odwiedzili, także przedstawiciele OSP w Sobkowie. Strażacy przeprowadzili z uczniami szkoły i z przedszkolakami zajęcia warsztatowe, podczas których poinformowali o różnych niebezpiecznych sytuacjach, jakie mogą się zdarzyć w codziennym życiu. Następnie zaprezentowali praktyczne wykorzystanie sprzętu służącego do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Uczniowie, uczyli się jak unieruchomić poszkodowanego oraz poznali kolejne etapy udzielania I pomocy, a następnie ćwiczyli resuscytację. Strażacy zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego oraz działanie sprzętu używanego do ratowania osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. W ramach programu WOŚP „ Ratujemy, uczymy ratować” dzieci klasy I- III zostały przeszkolone z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie klas III i V wzięli udział w ,,Akcji Mural”- jednym z działań Kampanii Kolejowe ABC, realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Celem konkursu było propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Na lekcjach informatyki zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Podczas zajęć wykorzystane zostały zasoby strony internetowej Dziecko w sieci. Klasa VI wzięła udział w kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom siłę przeciwko cyberprzemocy i mowie nienawiści „Nie hejtuję – reaguję”. Klasy V,VII i VIII realizowały projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2019”. Celem projektu było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu. ZPO w Mokrsku Dolnym od kilku lat prowadzi edukację prozdrowotną poprzez realizację programów i projektów: „Program dla szkół .Owoce w szkole. Mleko w szkole” „ Nie pal przy mnie proszę”, „Trzymaj Formę” oraz „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”. Uczniowie brali także udział w programie „ Bieg po zdrowie”, którego głównym celem było pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Ponadto współpracujemy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Jędrzejowie. Uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach „Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe” prowadzonych przez pracowników Poradni. W działania prozdrowotne czynnie zaangażowani byli również rodzice, którzy byli pomysłodawcami i współorganizatorami niektórych działań. Uczestniczyli w prelekcji na temat zasad zdrowego odżywiania.
Mamy nadzieję, że poprzez wspólne działania przyczyniliśmy się do zwiększania świadomości naszych uczniów, jak ważna jest inwestycja we własne zdrowie. Uczniowie podejmują działania prozdrowotne. Przestrzegają zasad higieny pracy w szkole. Posiadają wiedzę z zakresu profilaktyki, przywiązują wagę do mycia rąk i higieny ciała. Częściej sięgają po owoce i warzywa. Znają podstawowe zasady zdrowego żywienia, bezpiecznych zachowań. Dobrze i bezpiecznie czują się w szkole. Podejmowane działania pomagają w budowaniu świadomości zdrowego stylu życia, które są drogą do zdrowia, rozwoju własnych zainteresowań i osobowości.
25 Szkolnych Pakietów Multimedialnych OSE dla Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym
Szkoła Podstawowa w ZPO w Mokrsku Dolnym znalazła się wśród placówek, które otrzymały w dn.28.10.2020 r. od Państwowego Instytutu Badawczego NASK – operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – 25 tabletów wraz z usługą dostępu do Internetu w formie „Szkolnych Pakietów Multimedialnych OSE”.
Wartość pakietu wynosi 24 261,75 zł brutto (wartość pojedynczego SZM wynosi 970,47 zł brutto).
„Szkolne Pakiety Multimedialne OSE” stanowią formę wsparcia dla szkół, realizowaną przez Ministra Cyfryzacji, udzielonej w ramach projektu budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. NASK PIB jako operator OSE, został na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej uprawniony do nieodpłatnego wyposażenia szkół w sprzęt komputerowy i inne urządzenia multimedialne, a także do zapewnienia szkołom usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu wraz z niezbędnymi urządzeniami umożliwiającymi korzystanie z tych usług oraz z oprogramowaniem.
Dostarczony sprzęt będzie stanowić zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli wymierną pomoc, która przyczyni się do usprawnienia procesu edukacji cyfrowej.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21 w Zespole Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym
-
Do szkoły może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę.
-
Nie może przyjść osoba, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama objęta jest kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
-
Uczniowie zbierają się i oczekują przed wejściem głównym do budynku szkoły. Apelujemy o zachowanie dystansu społecznego 1,5m.
-
Przed wejściem do budynku wszystkie osoby (uczniowie, pracownicy szkoły, opiekunowie) zakrywają usta i nos maseczką, chustą, przyłbicą lub np. półprzyłbicą.
-
Uczniowie wchodzą do budynku szkoły w maseczkach, po zbiórce klasy pod opieką wychowawcy lub innego nauczyciela i kierują się bezpośrednio do przydzielonych sal lekcyjnych.
-
Po udaniu się do sali z wychowawcą, maseczki będą mogły być zdjęte.
-
W dniu 1 września 2020 r. uczniowie nie wchodzą do szatni – nie obowiązuje w tym dniu obuwie zmienne.
-
Po wejściu do budynku osoby dezynfekują ręce udostępnionym płynem i wykonują polecenia pracowników szkoły.
-
Opiekunowie wszystkich uczniów pozostają na zewnątrz budynku.
-
Wejście do szkoły osób nie będących pracownikami bez zgody Dyrektora szkoły jest niedozwolone.
-
Po zakończeniu spotkania z wychowawcą uczniowie kierują się pod opieką wychowawcy do wyjścia głównego.
-
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Sierpień 2020
- Wszystkie