• Dzień Głośnego Czytania - Gang Słodziaków

          • W ZPO w Mokrsku Dolnym Dzień Głośnego Czytania odbył się 29 września z udziałem uczniów i nauczycieli oraz podczas uroczystości podsumowującej wszystkie działania 23 października z udziałem: Dyrektor szkoły, kierownika Biblioteki Publicznej, radnego, rodziców, dziadków, nauczycieli,  uczniów oraz „Króla Lasu”. Uroczystość rozpoczęła się piosenką „Chodź, poznaj Gang Słodziaków”. Dzieci przebrane za zwierzątka leśne na tle dekoracji lasu i słodziaków śpiewały piosenki o czytaniu z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych, recytowały wiersze i tańczyły. Zaproszonym zostały rozdane mini- śpiewniki, dzięki którym mogli włączyć się do śpiewania. Pani Dyrektor Barbara Baran swoim przykładem zachęciła innych do wspólnego czytania. Nie zabrakło okrzyków o czytaniu. W skupieniu wszyscy obejrzeli na tablicy interaktywnej jedną z przygód słodziaków. Następnie Król Lasu sprawdził wiedzę uczniów zadając wcale niełatwe pytania. Nagrodą były oklaski publiczności. Działania uczniów kl. I i II, jakie towarzyszyły akcji to: spotkania czytelnicze, podczas których czytane były przez rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy fragmenty książki „Gang Słodziaków, „Mikołajek i inne chłopaki”, „Wiersze Tuwima”; zajęcia w Bibliotece Publicznej (wyszukiwanie informacji nt. zwierząt leśnych, wykonanie albumów), tworzenie komiksów, zorganizowanie „Kącika ciekawej książki”- wymiana książek, układanie haseł o czytaniu, oglądanie wieczorynek o słodziakach, quiz do książki „Gang Słodziaków”, zajęcia wg proponowanego scenariusza, czytanie dla dzieci przedszkolnych, zabawy w teatrzyk z udziałem słodziaków i ich przygód z utworzonych przez dzieci komiksów. Koordynatorem akcji była pani A. Grabowska we współpracy z p. M. Władyszewską, M. Motyczyńską i p. M. Gruszka. Akcja dostarczyła wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń. Mamy nadzieję, że to nie koniec przygód ze słodziakami.

          • III miejsce dla ZPO w Mokrsku Dolnym w Gminnym Konkursie Literacko- Plastycznym oraz I miejsce dla ucznia klasy II w Gminnym Konkursie Literackim „100 zakątków na 100-lecie ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”

          • Dnia 10 października 2018 roku odbyło się w ZPO w Brzegach podsumowanie Gminnego Konkursu Literacko- Plastycznego „100 zakątków na 100-lecie ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”. Celem konkursu było włączenie się szkół w obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości; rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją; rozwijanie umiejętności twórczych uczniów oraz kształtowanie więzi emocjonalnej ze swoim miejscem zamieszkania. Nad przygotowaniem uczniów do gminnego konkursu czuwali nauczyciele: w klasach I-III- p. A. Grabowska, p. E. Kwiecień natomiast w klasach IV-VII-    p. P. Chatys, p. Ł. Wieczorek. Konkurs obejmował 2 etapy: szkolny i gminny.                    I etap podzielony był na część literacką i plastyczną w kategoriach klas I-III oraz IV-VII. Część literacka polegała na napisaniu wiersza na temat wybranego zakątka naszej Małej Ojczyzny, natomiast w części plastycznej uczestnicy konkursu wykonali pracę plastyczną ilustrującą wybrane miejsce znajdujące się na terenie swojego obwodu szkolnego. Wpłynęło wiele prac, ale komisja na etapie szkolnym wyłoniła po 3 prace w każdej kategorii. I tak                 w części literackiej w klasach I-III, I miejsce zajął Filip Miętka (kl.II), II miejsce- Szymon Nyk (kl.II), III miejsce- Kamil Kośmider (kl.II); w klasach IV-VII- I miejsce zajął Karol Fiuk (kl.VI), II miejsce- Nikodem Nogaj (kl.V),  III miejsce- Justyna Pawlusek (kl.VI).                W części plastycznej w klasach I-III- I miejsce zajął Szczepan Gwiazda, II miejsce Filip Miętka, III miejsce- Oliwia Ciosk, natomiast w klasach IV-VII- I miejsce zajął Dawid Schab, II miejsce- Karina Kośmider, III miejsce- Kinga Myślińska.

                        II etap gminny ( podsumowujący)  składał się z rozwiązania Quizu, którego treści dotyczyły historii naszej Małej Ojczyzny, znajomości najważniejszych miejsc, tworzenia mapy swojej miejscowości (obwodu szkolnego). W skład drużyny reprezentującej szkołę weszli: Filip Miętka- uczeń kl. II, Oliwia Ciosk- uczennica klasy IV, Wiktoria Wawer- uczennica klasy VI oraz Kacper Górski- uczeń klasy VIII. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat swojej Małej Ojczyzny i zdobyli III miejsce oraz puchar dla szkoły. Ponadto uczeń klasy II- Filip Miętka wywalczył I miejsce w Gminnym Konkursie Literackim. Serdecznie Gratulujemy!

          • Oglądamy spektakl teatralny „Orlątko”

          • Dnia 15 października 2018 roku klasa I i II wraz z wychowawczyniami- panią M. Motyczyńską i A. Grabowską wzięły udział w wycieczce do CK w Jędrzejowie.  W związku ze zbliżającą się rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie obejrzeli  spektakl teatralny „Orlątko” w wykonaniu aktorów warszawskich Teatru Banasiów.

                        „Schowana w najdalszym zakątku leśnym, otoczona przez najstarsze dęby, pod czerwonym kapeluszem muchomora, widoczna tylko dla wtajemniczonych, stoi chatka krasnala Bajarza. Bajarz jest bardzo stary i od setek lat opowiada bajki krasnoludkom, krasnoludki dzieciom, dzieci rodzicom, rodzice innym rodzicom, a ci inni swoim dzieciom.              I tak wkoło. Tym sposobem bajki znają prawie wszyscy. Trzy czarne orły wysyłają szpiega Gumowe Ucho do krainy krasnali. Ma podsłuchiwać, donosić i niszczyć wszystkie nowe bajki, a zwłaszcza te, które opowiada Bajarz. Krasnoludki znalazły uwięzione w klatce Orlątko i przyniosły do Bajarza, żeby pomógł wyzwolić ptaka. Klatka zamknięta jest na siedem kłódek i siedem łańcuchów, które można otworzyć, jeśli potrafi się rozwiązać siedem zagadek. Krasnoludki wiedzą, że tylko Bajarz może wyzwolić Orlątko. Małe Orlątko słucha Bajarza, który w opowieściach przekazywanych od wieków szuka rozwiązania zagadek. Niedługo, o czym jeszcze nie wie, wyfrunie w świat i będzie pięknym symbolem wolności              i niepodległości. Nie tylko orłów, ale też ludzi. Gdzieś, w pobliżu, kręci się Gumowe Ucho. Tym razem chce wykraść i dalej więzić w klatce Orlątko, bo wie, że ten biały ptak będzie potrafił wzbić się najwyżej, i że wszyscy będą go kochali”.
            Czy Gumowe ucho złapie Orlątko? Czy zniszczy bajki Bajarza? Czy Orlątko wzbije się do lotu? Czy kraina krasnoludków odzyska niepodległość?
            Zapytaj swoje dziecko, porozmawiaj, poświęć mu chwilę- na pewno chętnie Wam opowie drodzy Rodzice.

          • Jestem bezpieczny, gdy przestrzegam zasad

          • Podczas październikowej wycieczki do Jędrzejowa uczniowie klasy I i II mieli okazję pójść do Miasteczka Ruchu Drogowego. Podczas nietypowych zajęć dzieci, pod czujnym okiem nauczycielek: p. M. Motyczyńskiej i p. A. Grabowskiej, poznawały podstawowe przepisy ruchu drogowego oraz znaczenie znaków drogowych. Dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się na przejściu dla pieszych oraz jakie elementy powinien posiadać rowerzysta na drodze, aby być widocznym i zachować bezpieczeństwo podczas przejażdżki rowerowej. Wszystkie dzieci bardzo chętnie i z uśmiechem wykonywały zadania na poszczególnych stacjach miasteczka, zdobywając sprawność: Jestem bezpieczny. Ta wycieczka była ciekawą i pouczającą przygodą.                  

          • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

          • Pod koniec  września zajęcia uczniów klasy I i II naszej szkoły odbyły się nieco inaczej niż zwykle. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się na plac przed szkołą gdzie odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Podczas wspólnych zmagań sportowych, wesołych zabaw, pląsów i śpiewów dzieci poszerzyły wiedzę na temat historii ziemniaka, zajadały się  pieczonymi w ognisku ziemniakami i kiełbaskami. Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, gdyż apetyt dopisywał dzieciom. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas  przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.

          • TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA

          • W dniach od 17 do 21 września w Szkole Podstawowej w Mokrsku Dolnym miał miejsce Tydzień Bezpieczeństwa. Mottem przewodnim było hasło „Jesteśmy bezpieczni i dbamy o bezpieczeństwo własne i innych”. Akcja miała na celu szerzenie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych oraz poznanie sposobów unikania i odpowiedniego reagowania na różnorodne zagrożenia. Skierowana była do uczniów klas I-II oraz rodziców. Nad organizacją oraz przebiegiem Tygodnia Bezpieczeństwa czuwały wychowawczynie klasy I i II  p. Marta Motyczyńska i p. A.Grabowska. Odbyło się szereg działań m.in.: zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa, pogadanki, apele, wycieczki na drogę i ćwiczenia praktyczne w przejściu na drugą stronę jezdni. Dużo wrażeń przyniosło spotkanie w Bibliotece Publicznej w Mokrsku Dolnym, na którym pani M. Gruszka czytała dzieciom opowiadania o tematyce bezpieczeństwa. Policjanci, którzy przybyli do szkoły zwracali uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesienno- zimowym oraz zachowanie się w kontaktach z nieznajomym. Odbył się także pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zajęcia praktyczne. Podsumowaniem akcji była „odblaskowa dyskoteka”, w czasie której uczniowie ubrani byli w kamizelki odblaskowe. Mamy nadzieję, że inicjatywa zorganizowania w szkole Tygodnia Bezpieczeństwa wpłynie na wzrost bezpieczeństwa w życiu codziennym uczniów. Niech podejmowane działania profilaktyczne będą „zastrzykiem” cennej wiedzy, z której uczniowie będą mądrze korzystać na co dzień.