Prestiżowe wyróżnienie dla Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym
„Szkoła Promująca Zdrowie” – certyfikat o tym tytule otrzymał w październiku 2020 r. od Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Zespół Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym na czele z Panią dyrektor Barbarą Baran. Od kilku lat realizujemy w naszej szkole działania związane z propagowaniem zdrowego stylu życia oraz bezpieczeństwa. Z tego powodu zdecydowaliśmy się ubiegać o certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. We wrześniu 2017 r. przystąpiliśmy do realizacji programu, który ma za zadanie systematycznie i planowo tworzyć środowisko społeczne, sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej. Koordynatorzy programu to - Renata Figurska i Ewa Kwiecień. Pierwszym podjętym przez nas krokiem było przeanalizowanie standardów niezbędnych do spełnienia. Osiągniecie wyznaczonych celów wymagało trzyletniej pracy oraz wyznaczenia sobie priorytetów w swoich działaniach. Realizacja założeń odbywała się poprzez organizowanie działań na rzecz zdrowia. Zdrowie i dobre samopoczucie uczniów oraz nauczycieli jest jednym z warunków skutecznej realizacji zadań naszej szkoły. Dlatego podczas długich przerw nauczyciele wspólnie z uczniami spożywali II śniadania. Celem akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Kolejnym naszym zadaniem było przeprowadzenie pogadanek na temat zdrowego odżywiania. Na lekcji biologii i przyrody oraz na zajęciach do dyspozycji wychowawcy klasowego nauczyciele przeprowadzali rozmowy na temat - Wyborów żywieniowych – czy wiesz co jesz? Zdrowie jest największym skarbem człowieka, dlatego powinno się je szanować. Tej tematyce poświęcony był apel. Część artystyczną rozpoczęto wierszem J. Kochanowskiego „Na zdrowie”. Uczniowie przedstawili inscenizację dla całej społeczności szkolnej, w której ukazane zostały błędy popełniane przez wielu ludzi w tym zakresie. Punktem kulminacyjnym był poczęstunek wszystkich obecnych warzywami i owocami, zachęcając w ten sposób do częstego spożywania. Realizacja programu SzPZ to również aktywna współpraca ze służbą zdrowia, dlatego do szkoły została zaproszona pielęgniarka. Przedstawiła zasady zdrowego stylu życia, oparte na właściwym odżywianiu, aktywności ruchowej oraz życiu bez nałogów. Powitanie wiosny pod hasłem „ Zdrowo i wesoło, czyli przepis na udany początek wiosny”, połączone zostało z działaniami prozdrowotnymi. Uczniowie wszystkich klas przygotowali zdrowe potrawy z warzyw i owoców. W marcu odwiedziła naszą szkołę pani dietetyk– pracownik szpitala na Czerwonej Górze. W trakcie prelekcji uświadomiła zgromadzonym, jakie konsekwencje niesie za sobą niezdrowy styl życia. Z okazji „Światowego Dnia Zdrowia” społeczność szkolna spotkała się na apelu poświęconemu dbaniu o zdrowie własne, jak i innych. Poruszone zostały tematy prawidłowego odżywiania, dbania o formę fizyczną, a także higienę osobistą i higienę otoczenia.
Realizacja programu w drugim roku została poświęcona tematyce z zakresu bezpieczeństwa w szkole i poza nią. „Pierwszaki” realizowały Program „ Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji i Kuratorium Oświaty. Celem programu jest wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa. Naszą placówkę odwiedzili, także przedstawiciele OSP w Sobkowie. Strażacy przeprowadzili z uczniami szkoły i z przedszkolakami zajęcia warsztatowe, podczas których poinformowali o różnych niebezpiecznych sytuacjach, jakie mogą się zdarzyć w codziennym życiu. Następnie zaprezentowali praktyczne wykorzystanie sprzętu służącego do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Uczniowie, uczyli się jak unieruchomić poszkodowanego oraz poznali kolejne etapy udzielania I pomocy, a następnie ćwiczyli resuscytację. Strażacy zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego oraz działanie sprzętu używanego do ratowania osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. W ramach programu WOŚP „ Ratujemy, uczymy ratować” dzieci klasy I- III zostały przeszkolone z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie klas III i V wzięli udział w ,,Akcji Mural”- jednym z działań Kampanii Kolejowe ABC, realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Celem konkursu było propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Na lekcjach informatyki zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Podczas zajęć wykorzystane zostały zasoby strony internetowej Dziecko w sieci. Klasa VI wzięła udział w kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom siłę przeciwko cyberprzemocy i mowie nienawiści „Nie hejtuję – reaguję”. Klasy V,VII i VIII realizowały projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2019”. Celem projektu było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu. ZPO w Mokrsku Dolnym od kilku lat prowadzi edukację prozdrowotną poprzez realizację programów i projektów: „Program dla szkół .Owoce w szkole. Mleko w szkole” „ Nie pal przy mnie proszę”, „Trzymaj Formę” oraz „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”. Uczniowie brali także udział w programie „ Bieg po zdrowie”, którego głównym celem było pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Ponadto współpracujemy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Jędrzejowie. Uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach „Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe” prowadzonych przez pracowników Poradni. W działania prozdrowotne czynnie zaangażowani byli również rodzice, którzy byli pomysłodawcami i współorganizatorami niektórych działań. Uczestniczyli w prelekcji na temat zasad zdrowego odżywiania.
Mamy nadzieję, że poprzez wspólne działania przyczyniliśmy się do zwiększania świadomości naszych uczniów, jak ważna jest inwestycja we własne zdrowie. Uczniowie podejmują działania prozdrowotne. Przestrzegają zasad higieny pracy w szkole. Posiadają wiedzę z zakresu profilaktyki, przywiązują wagę do mycia rąk i higieny ciała. Częściej sięgają po owoce i warzywa. Znają podstawowe zasady zdrowego żywienia, bezpiecznych zachowań. Dobrze i bezpiecznie czują się w szkole. Podejmowane działania pomagają w budowaniu świadomości zdrowego stylu życia, które są drogą do zdrowia, rozwoju własnych zainteresowań i osobowości.