• Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”

          •  Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”  pod tym hasłem uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mokrsku Dolnym  1 lutego wzięli  udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Pana Dariusza Wiecha -  pracownika Zarządu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Wraz z nauczycielami (R. Figurska, A. Grabowska, E. Sęk - Gwiazda) dzieci zapoznały się z rodzajami karmy, regułami prawidłowego dokarmiania ptaków oraz konstrukcjami różnego typu karmników. Przedstawienie konkretnych gatunków ptaków zimujących w Polsce dodatkowo uwrażliwiło najmłodszych na potrzeby zwierząt w trudnym dla nich okresie, a rozwieszenie karmników na placu szkolnym utrwaliło zdobytą w czasie zajęć wiedzę.  

          • Zdrowo i wesoło, czyli przepis na udany początek wiosny w ZPO w Mokrsku Dolnym

          • Data 22 marca br. zapisała się w historii naszej szkoły jako dzień pod hasłem zdrowia. Uroczyste powitanie wiosny połączyliśmy bowiem z działaniami prozdrowotnymi. Dynamika zmian w przyrodzie i cieplejsze wiosenne powietrze sprzyjają w końcu zmianom w naszej aktywności. Odłożenie grubych, ciepłych ubrań w głąb garderoby i zapach budzącej się do życia roślinności sprawiają, że sami pragniemy zmienić coś w swoim trybie życia. I chociaż nieraz zdarza nam się popełnić jakieś błędy w tym zakresie, wiosenne i letnie miesiące zawsze kojarzą nam się z długimi spacerami, jazdą na rowerze, talerzami pełnymi kolorowych warzyw i soczystych owoców.

            Wraz z wkroczeniem w pierwsze wiosenne dni, pokazaliśmy, jakie dobrodziejstwa niesie ze sobą „zielona pora roku”. Wszyscy uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym przygotowali pod okiem opiekunów zdrowe potrawy z warzywami i owocami w roli głównej. Młodzi kucharze zachwycili nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, ale i kreatywnością oraz umiejętnością pracy zespołowej.

            Na stoły trafiły pięknie wyglądające kanapki, owocowe szaszłyki, pachnące soki, koktajle oraz kolorowe wiosenne sałatki. Przedstawiciele każdej z klas zachęcali do spróbowania wykonanych przez siebie potraw, wskazując na bogactwo użytych składników i podkreślając pozytywne skutki spożywania witamin w takiej postaci. Nikogo nie trzeba było przekonywać do degustacji. Pięknie wyglądające dania cieszyły nie tylko oko, ale i podniebienie, a przygotowane pyszności w mgnieniu oka znikały ze stołów.

            Na zaproszenie pani Renaty Figurskiej szkołę odwiedziła również pani dietetyk, która opowiedziała uczniom o doświadczeniach wyniesionych z pracy zawodowej. W trakcie prelekcji uświadomiła zgromadzonym, jakie konsekwencje niesie za sobą niezdrowy styl życia. Dzieci dowiedziały się, jakie są najważniejsze zasady żywienia, dlaczego ruch odgrywa tak ważną rolę w naszym życiu i jakie choroby są zagrożeniem dla osób, które nie dbają o swoje zdrowie.

            Taka forma świętowania początku wiosny okazała się bardzo przyjemna. Pozwoliła wyzwolić kreatywność uczniów i zaangażować ich do wspólnego działania, a unoszący się zapach świeżych ziół, warzyw i owoców przekonał wszystkich, że zima odeszła w zapomnienie. Tak pachnieć bowiem może tylko wiosną…

          • Geologiczny zawrót głowy

          • 21 lutego uczniowie klas 4 -6 Szkoły Podstawowej w Mokrsku Dolnym mieli niebywałą okazję odwiedzić Centrum Geoedukacji w Kielcach. Obiekt znajdujący się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo – Geologicznym pozytywnie zaskoczył ciekawskich poszukiwaczy reliktów przeszłości geologicznej.

            Tuż po wejściu do budynku dzieci mogły obejrzeć zrekonstruowane figury dawnych zwierząt charakterystycznych dla naszego regionu. Ich uwagę przykuł też stanowiący ekspozycje głównego holu – wulkan, z którego niespodziewanie zaczęły wydobywać się para i popiół wulkaniczny. W następnej kolejności uczniowie obejrzeli m. in. wystawę skał reprezentatywnych dla regionu świętokrzyskiego, w tym słynnych „marmurów” wykorzystywanych w architekturze od XV wieku.

            Dzieci wzięły też udział w grze wielkoformatowej zatytułowanej „Geo-Giga-Gra”, w której drużynowo walczyli o zwycięstwo. Rozgrywki były szansą pochwalenia się swoją wiedzą przyrodniczą, a niekiedy też sprawnością fizyczną. Ostatnim elementem wizyty w Centrum Geoedukacji był udział w zajęciach warsztatowych pt. „Wkoło jest wesoło. Układ słoneczny”. Uczniowie udali się w międzyplanetarną podróż, w ramach której wysłuchali krótkiej prelekcji o planetach układu słonecznego i samodzielnie wykonali tekturowe teleskopy – przyrządy do obserwacji gwiazdozbiorów.

            Zajęcia geoedukacyjne to nie tylko wspaniała okazja by przyjemnie i efektywnie spędzić czas, to również gwarancja dużej dawki wiedzy z zakresu geologii i nauk pokrewnych, a w końcu - szansa na znalezienie pasji, jaką może wyzwolić w ciekawy sposób przekazywana nietuzinkowa geo – wiedza.

             

          • „Bóg nie mógł być wszędzie, więc stworzył babcię i dziadka”

          • 14 lutego był podwójnym świętem dla społeczności Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym. Tego dnia poza celebrowaniem święta zakochanych uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Babci Dziadka. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali wyjątkowy program artystyczny z myślą o najstarszych członkach swoich rodzin. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz podejmowały trudy gry aktorskiej. Wnuczęta chciały w ten sposób wyrazić swoją miłość i wdzięczność ukochanym babciom i dziadkom. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

            Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków.

            Licznie przybywający do naszej placówki goście zasiadali na przygotowanych dla nich miejscach. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju..

            Pełne radości i uśmiechu twarze wszystkich babć i dziadków pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzony czas razem z wnukami. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości oraz wzruszeń.

            Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil przeżytych w zdrowiu. Mamy nadzieję gościć ich w murach naszej szkoły jeszcze przez wiele kolejnych lat.