W ZPO w Mokrsku Dolnym temat ochrony środowiska nie jest obcy. Uczniowie pamiętają, że w dniu 22 kwietnia, jak każdego roku szczególnie dużo mówi się na temat ekologii i problemów z nią związanych. W bieżącym roku szkolnym uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przyrody – Ewy Kwiecień zaprezentowali najpiękniej jak potrafili swoje przesłanie - „ Co Ty możesz zrobić?”. Uświadomili odbiorcom, że każdy z nas może zadbać o naszą zieloną planetę, o środowisko, w którym żyjemy. Słowami postaci , w które wcielili się uczniowie: Wody, Powietrza i Ziemi przypomnieli, że od nas wszystkich zależy w jakim stanie pozostawimy środowisko przyrodnicze dla przyszłych pokoleń. Do programu artystycznego dołączyły się również przedszkolaki przygotowane pod kierunkiem nauczycieli - Marty Motyczyńskiej, Marioli Strojek i Elżbiety Kowalskiej. Najmłodsi zaprezentowali montaż słowno - muzyczny o tematyce ekologicznej. W kolorowych strojach wiosennej Ziemi wykonały piosenki o przyrodzie. Swój występ zakończyły wesołym tańcem kwiatów. Była to bardzo pouczająca lekcja - dla tych małych i dla dużych.
„Co Ty możesz zrobić? „ – czyli o obchodach Światowego Dnia Ziemi w ZPO w Mokrsku Dolnym
WIOSENNE PRACE W OGRODZIE SZKOLNYM
Wiosna w ogrodzie to czas prac porządkowych i pielęgnacyjnych. To także czas przygotowania ogrodu szkolnego do nowego sezonu. W dniu 24 kwietnia uczniowie klasy I wraz z przedszkolakami ZPO w Mokrsku Dolnym pod opieką wychowawców oraz rodziców wykonali szereg wiosennych prac porządkowych w ogrodzie szkolnym. Zaczęliśmy od porządkowania ogrodu po okresie zimowym, odchwaszczaliśmy rabaty kwiatowe, grabiliśmy liście, przycinaliśmy ozdobne krzewy pod czujnym okiem pana konserwatora naszej szkoły. Wyplewiliśmy klomby kwiatowe, posadziliśmy także kwiaty, które uczniowie klasy pierwszej i przedszkolaki wcześniej samodzielnie wyhodowali w klasie. Chcemy, aby otoczenie naszej szkoły było ładne i zadbane. Z pomocą rodziców zagospodarowaliśmy teren na posadzenie malin, które to sadzonki przynieśli uczniowie. Mamy nadzieję, że już we wrześniu będziemy zrywać pierwsze maliny z naszego ogródka. Podczas wspólnej pracy panowała wspaniała, rodzinna atmosfera. Rodzice udzielali cennych wskazówek swoim dzieciom, a dzieci chętnie wykonywały powierzone im zadania. Mamy nadzieję, że takich spotkań integracyjnych będzie więcej.
Warsztaty z międzynarodowymi wolontariuszami w Mokrsku Dolnym
23 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Mokrsku Dolnym odbyło się spotkanie z czworgiem międzynarodowych wolontariuszy z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, które jest aktywnie działającą organizacją przyjmującą i wysyłającą na Wolontariat Europejski. Projekty finansowane są w ramach Programu ,,Erasmus+”. Spotkanie odbyło się z inicjatywy nauczyciela języka angielskiego – Piotra Zimocha. Wolontariuszy reprezentowali Cuma Sari i Asli Marasli z Turcji, Yuliia Tsyban z Ukrainy oraz Samvel Kirakosyan z Armenii. Wolontariusze spotkali się z uczniami klas 3-7.
Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiedzę na temat Ukrainy, Turcji oraz Armenii – zarówno o historii, kulturze, potrawach i znanych osobach z tych krajów. Uczniów szczególnie zaciekawiły różnice językowe, a zwłaszcza zapis poszczególnych wyrazów w alfabecie ormiańskim. Wolontariusze przeprowadzili też szereg gier i zabaw, które bazowały na refleksie, ale też i na konieczności komunikowania się w języku obcym.
Spotkanie z wolontariuszami wpisuje się w szereg działań wolontariackich prowadzonych przez Zespół Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym. Dzięki takim kontaktom młodzież może się dowiedzieć wielu nowych rzeczy o innych kulturach, poznać pracę wolontariuszy, ale też i doskonalić swoje kompetencje językowe, gdyż całość zajęć odbyła się w języku angielskim.
DZIEŃ CZEKOLADY
12 kwietnia to najsłodszy dzień w roku - DZIEŃ CZEKOLADY. Przedszkolaki z Mokrska spędziły ten dzień bardzo wesoło, smacznie i ... czekoladowo
Wiosna
21 marca to taka data w kalendarzu, na którą zawsze czekamy z utęsknieniem. Nie dziwi więc fakt, że i w tym roku, mimo pogody, która nie zachęcała do długich wiosennych spacerów, społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym przywitała ten dzień z radością. Tradycyjnie już „zielona pora roku” rozpoczęła się w naszej szkole warsztatami poświęconymi prawidłowemu żywieniu i pogadance na temat istoty ruchu na świeżym powietrzu.
Uczniowie klas 4- 6 przygotowali zdrowe wiosenne sałatki z warzyw i owoców, natomiast siódmoklasiści warzywne i owocowe koktajle. W przygotowanie zdrowego menu włączyli się również pierwszo- i trzecioklasiści, którzy zaskoczyli wszystkich wymyślnymi kanapkami w pięknych wiosennych barwach. Ochocza praca okazała się być praktyczną lekcją tego, jak komponować posiłki, jak łączyć smaki i jak cieszyć się wspólnie spędzanym czasem. Przygotowanie posiłku stało się bowiem pretekstem do rozmów o domowych obowiązkach i upodobaniach kulinarnych. Celem zajęć była integracja uczniów, wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz kształcenie kulturalnego zachowania się przy stole.
Przedszkolaki ZPO w Mokrsku Dolnym w najwłaściwszy dla siebie sposób przyłączyły się do obchodów pierwszego dnia wiosny, witając ją tańcem i śpiewem. Wietrzna aura nie zepsuła więc pogodnego nastroju naszym uczniom, a degustacja przyrządzonych sałatek i kanapeczek pokazała, że przygotowane z takim zaangażowaniem posiłki nie mogą nie smakować.
PUNKT DORADZTWA EDUKACYJNO – ZAWODOWEGO
Szkoła Podstawowa nr 4 w Jędrzejowie
ul. Przypkowskiego 43
Świętokrzyski Kurator Oświaty powołał na terenie województwa 24 Punkty Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego, w ramach działań związanych z prowadzeniem szerokiej akcji informacyjno-doradczej dla rodziców (odnośnie wspierania rodziców w procesie doradczym) i ich dzieci – uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Oferta Punktu Doradztwa Edukacyjno Zawodowego (PDEZ):
– możliwość skorzystania z konsultacji dla rodziców w szkole lub punkcie doradczym
– możliwość przeprowadzenia indywidualnej porady i diagnozy predyspozycji ucznia
– uzyskanie informacji dotyczącej dalszego kształcenia dla dziecka
– uzyskanie informacji o zawodach przyszłości i aktualnych trendach na rynku pracy.
Wkrótce rozpoczną się dyżury doradców w PDEZ. O szczegółach poinformujemy
„ RATUJEMY – UCZYMY RATOWAĆ”
W roku szkolnym 2017/2018 w ramach zajęć WOŚP "Ratujemy - uczymy ratować " przeszkoleni zostali uczniowie klasy pierwszej:
- Baran Mateusz
- Gwiazda Szczepan
- Kośmider Kamil
- Maciąg Krystian
- Miętka Filip
- Nogaj Kacper
- Nyk Szymon
Dzień Matematyki
12 marca 2018 roku miał miejsce Ogólnopolski Dzień Matematyki zorganizowany już po raz czwarty przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve.
W akcję chętnie włączyli się uczniowie klas 4-7 Szkoły Podstawowej w Mokrsku Dolnym, którzy pod kierunkiem nauczycielki matematyki -Emilii Szmalec oraz informatyki-Marty Władyszewskiej, rozwiązywali quizy i zagadki z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Nietypowa lekcja przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze, a uczniowie mieli okazję przekonać się, że praca umysłowa nad trudnymi pozornie zagadnieniami może przynosić satysfakcję i być źródłem radości.
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Dnia Matematyki odbyła się pod hasłem „Matematyka od kuchni”. Dewiza nieprzypadkowa - w przygotowanej bowiem dla uczniów prezentacji multimedialnej znalazły się zadania i łamigłówki dotyczące m. in. obliczeń kaloryczności produktów spożywczych, kosztów zakupów, podziału smakołyków. Lekcja okazała się być atrakcyjna również dla tych, którzy bardziej od matematyki wolą nauki humanistyczne, ponieważ uczestnictwo w niej wymagało tylko otwartego umysłu i chęci do zabawy.
Uczniowie rozwiązywali zadania w dwóch turach: najpierw uczniowie z klas 4 i 5,a następnie szósto- i siódmoklasiści. Jedni szukali rozwiązań samodzielnie, inni rozwiązywali zadania w grupach. Cel został jednak osiągnięty - wszystkim udało się dostrzec jasną stronę tej nauki oraz jej użyteczność w codziennym życiu. Po udzieleniu odpowiedzi przez wszystkich uczestników konkursu – nauczycielka wyjaśniła wątpliwości i wskazała prawidłowe rozwiązania. Uczniowie samodzielnie skorygowali swoje błędy i przekonali się, że w tym turnieju nie ma przegranych. Liczą się chęci i dobra zabawa.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dnia 06.02.2018 roku odbył się w naszej szkole DBI. Uczniowie klas IV-VII wzięli udział w konkursie, gdzie w sposób humorystyczny przedstawili zasady kulturalnego zachowywania się w sieci. Natomiast klasy młodsze I-III wykonali dowolną techniką prace plastyczną pt. Ty tworzysz kulturę szacunku w sieci. Przedszkole wzięło udział w konkursie na najpiękniej pokolorowany rysunek. Oprócz tego zostały przedstawione krótkie filmiki dotyczące zrozumienia, zaufania i tolerancji w sieci.
OBCHODY OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA PRAW DZIECKA
W Zespole Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym już po raz kolejny uroczyście obchodzono Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który ustanowiony został 7 listopada 2014 roku Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Na tegoroczne obchody składało się szereg zadań, które odbywały się w przedszkolu i szkole przez cały tydzień, tj. od 14 do 20 listopada 2017 roku. Pod kierunkiem pani Agnieszki Grabowskiej- koordynatora projektu „Mam prawo do swych praw” podjęto wiele inicjatyw mających na celu uświadomienie, że dziecko to Mały Człowiek posiadający swoje prawa. Wszystkie działania przeprowadzone zostały zgodnie z opracowanym scenariuszem i harmonogramem. W zorganizowanie obchodów zaangażowali się: dyrektor placówki, wychowawcy grup przedszkolnych, wychowawcy klas I-VII, nauczyciele, rodzice, uczniowie, pracownicy biblioteki szkolnej, publicznej, oraz przedstawiciele różnych instytucji.
DZIAŁANIA PROWADZONE W SZKOLE
- DZIEŃ PIERWSZY— APEL O PRAWACH DZIECKA
Tegoroczne obchody rozpoczęto apelem, podczas którego szczególną uwagę zwrócono na postać Janusza Korczaka, człowieka o wielkim sercu, który pięknie mówił o dzieciach, o ich potrzebach i prawach. Najpiękniejsze słowa Janusza Korczaka znalazły swoje miejsce na gazetce szkolnej, oraz na wystawce przygotowanej przez uczniów klas starszych. Apel przygotowali uczniowie klas IV- VII pod kierunkiem p. E.Szmalec, p. P. Chatys, p. A. Grabowskiej.
2,DZIEŃ DRUGI- SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ. WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ I PUBLICZNEJ
Uczniowie klas I-III udali się wraz z wychowawcami do Biblioteki Publicznej w Mokrsku Dolnym gdzie wysłuchali słuchowiska „Król Maciuś Pierwszy”. Pani bibliotekarka Małgorzata Gruszka przygotowała dla uczniów Kącik z literaturą dziecięcą, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie wymieniali postacie z bajek, baśni, które były pokrzywdzone, wyśmiewane, zmuszane do ciężkiej pracy, np.: Kopciuszek, Tomcio Paluch, sierotka Marysia, Jaś i Małgosia, Brzydkie Kaczątko, Calineczka, Dziewczynka z zapałkami i inne. Uczniowie wskazywali na gazetce prawa dzieci, które zostały naruszone w bajkach. Zajęcia biblioteczne dostarczyły wielu wrażeń. Z wypożyczonymi książeczkami uczniowie radośnie wrócili do szkoły. Również uczniowie klas IV-VII mieli zorganizowane zajęcia biblioteczne w szkolnej bibliotece. Pani M. Władyszewska przygotowała książki autorstwa J. Korczaka, utwory literackie, w których poruszane były problemy łamania praw dziecka. Chętni uczniowie czytali poezję i prozę wybraną przez siebie oraz fragmenty twórczości J. Korczaka. W kolejnym dniu Tygodnia Praw Dziecka do klas młodszych przybyli rodzice, którzy z wielkim entuzjazmem czytali wybrane utwory , w których było zawarte pewne przesłanie, pouczenie, nauka. Prowadzone były pogadanki i dyskusje. Ponadto uczniowie klas młodszych oglądali w pracowni komputerowej filmiki edukacyjne na temat praw dziecka i malowali na ekranie wybrane prawa. Nauczyciele – wychowawcy klas IV-VII, nauczyciele historii – przeprowadzili lekcje i dyskusje z uczniami na temat Konwencji Praw Dziecka. Tłumaczyli poszczególne zapisy i zachęcali dzieci do wypowiedzi na temat realizacji, tego szczególnego kodeksu. Nauczyciele poruszali także różne aspekty życia dzieci tak w Polsce jak i w innych krajach. Uczniowie dowiedzieli się, jak są łamane prawa dziecka i co możemy zrobić, by temu zapobiec.
Co to jest Hejt? Warsztaty
Grupa uczniów klas 5-6-7wzięła udział w warsztatach dotyczących Mowy Nienawiści i Hejtu.
Warsztaty przeprowadził nauczyciel języka angielskiego – Piotr Zimoch w ramach projektu „Wszyscy ludzie rodzą się równi”, który odbywa się pod patronatem Amnesty International . Amnesty International to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka. W ramach projektu uczniowie klasy 4 wraz z wychowawcą wzięli udział w krótkiej akcji dotyczącej zamanifestowania swojego poparcia dla tolerancji i świata bez przemocy – wykonali hasła, które zawisły w klasie. Nawoływały one od unikania obrażania innych i potępiały to zjawisko. Klasa IV przygotowała też gazetkę o młodych ludziach walczących o Prawa Dzieci : Malali Yousafzai, Faye Hasian , Mohamadzie z Syrii, Tymonie Radziku.
Przedszkole jest pierwszą instytucją, w której dziecko nabywa kompetencje społeczne. W atmosferze spokoju i akceptacji poznaje własne prawa i reguły życia w grupie. W tym czasie kształtują się pierwsze postawy moralne, nawyki mające wpływ na przyszłe życie. Dzieci uczą się odróżniania dobra od zła, wartościowania zachowań własnych i kolegów. Przedszkole dba też o to, aby wychowankowie mieli świadomość istnienia własnych praw.
Dzień pierwszy - Spotkanie z Królem Maciusiem Pierwszym.
Uczniowie klasy III w pięknych strojach, przy dźwiękach muzyki przedstawili inscenizację, podczas której wprowadzili dzieci w świat ich praw. Narratorem inscenizacji była Oliwia Ciosk, która opowiedziała zgromadzonym o pewnym królu, który bardzo kochał wszystkie dzieci na całym świecie i pragnął, aby były szczęśliwe. W roli posłańca wystąpił Błażej Książek przedstawiając przy dźwiękach trąbki „Manifest do dzieci całego świata”. W postać króla Maciusia Pierwszego wcielił się Grzegorz Burzawa, który pięknie recytując przemówił do wszystkich dzieci. Wiele emocji i wzruszeń wzbudził wiersz pt. „Mam prawo” wzbogacony podkładem muzycznym i zilustrowany kolorowymi planszami prezentującymi potrzeby dziecka.
„AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA”
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Mokrsku Dolnym po raz pierwszy przystąpiły do IX edycji programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji i Kuratorium Oświaty. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy.
Od października 2017 roku dzieci uczestniczyły w szeregu zajęć dotyczących bezpieczeństwa w oparciu o starannie opracowane materiały edukacyjne. Pod okiem wychowawcy – pani Agnieszki Grabowskiej oraz przedstawiciela Wojewódzkiej Komendy Policji w Kielcach uczyły się jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. W tym celu odbyły się wycieczki i ćwiczenia praktyczne na drodze oraz pogadanki. Podczas spotkania z policjantem uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze oraz noszenia odblasków. Rozwiązywali krzyżówki o ruchu drogowym, rozpoznawali i wykonywali na zajęciach technicznych znaki drogowe, grali w grę planszową „ Pierwsze kroki na drodze”, pracowali z otrzymaną od organizatorów książeczką, odgrywali scenki rodzajowe, wykonali gazetkę z zasadami bezpieczeństwa. Podczas zajęć informatycznych odwiedzali stronę „Akademii Bezpiecznego Puchatka” - zakładka dla dzieci i zapoznawali się z proponowanymi materiałami edukacyjnymi i zabawami. Ponadto dla pierwszoklasistów odbyły się warsztaty w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez opiekuna SzK PCK oraz wychowawczynię. Poruszano też zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Do realizacji wielu zadań chętnie włączyli się wszyscy rodzice, którzy otrzymali broszury informacyjne podczas spotkania z wychowawcą. Poświęcili swój czas na rozmowy, zabawy ze swoimi dziećmi. Zakupili m.in. odblaskowe kamizelki, które nasi uczniowie z dumą noszą nie tylko podczas wycieczek szkolnych.
W grudniu uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami wypełniając test prawie bezbłędnie. W nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy.
W wyniku podjętych działań szkoła otrzymała Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.
Aktywne ferie w naszej Placówce
W czasie ferii zimowych uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym mogli skorzystać z wielu ciekawych zajęć zaoferowanych przez nauczycieli. Dwa dni zostały spędzone na sportowo - 19 lutego w Sokołowie Dolnym odbyły się Mistrzostwa Gminy Sobków w Tenisie Stołowym, w których uczeń Mateusz Pasternak zdobył II miejsce, natomiast kolejnego dnia dziesięcioosobowa drużyna z Mokrska wzięła udział w IV Halowym Turnieju Mini Piłki Nożnej w Miąsowej, gdzie zajęła III miejsce.Przygotowaniem uczniów do udziału w zawodach zajęła się nauczycielka wychowania fizycznego, Łucja Wieczorek.
W czasie ferii był także czas na przyrodę i ekologię. W poniedziałek 19 lutego grupa uczniów z klasy 7 pod kierunkiem nauczycielek Renaty Figurskiej i Ewy Kwiecień zmagała się z zadaniem konkursowym XXVII edycji konkursu „Ekologia, my i region, w którym żyjemy”. Organizatorem konkursu jest Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. W pierwszym etapie zadaniem uczestników jest przygotowanie pracy konkursowej – tematycznego albumu fotograficznego na wybrany temat dotyczący Nidy – rzeki stanowiącej nasze przyrodnicze oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Uczniowie już od jesieni gromadzili materiały dotyczące tej wyjątkowej rzeki województwa świętokrzyskiego. Starali się ukazać urok Nidy i odpowiedzieć na pytanie: dlaczego nas zachwyca, fascynuje i budzi podziw? Efektem końcowym pracy uczniów jest piękny album, zawierający fotografie okolic nadnidziańskich, min. Sobkowa, Mokrska Dolnego, Kotlic i Brzezna.
Z kolei uczniowie, którzy należą do Szkolnego Klubu Europejskiego W+E, 21 lutego wzięli udział w wyjeździe do Kielc. Najpierw cała grupa udała się do „Unlock the door” – jest to popularna atrakcja polegająca na rozwiązywaniu zagadek logicznych, których rozwiązanie pozwala na wydostaniu się z sekretnego pokoju. Obu grupom uczniom udało się pokonać wszystkie łamigłówki przed czasem. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Regionalnym Centrum Wolontariatu. Z młodzieżą spotkała się Magdalena Malec, która jest członkiem Zarządu RCW, odpowiada za koordynowanie akcji związanych ze strefą młodych oraz obecnie pracuje nad powołaniem Młodzieżowej Rady Miasta w województwie świętokrzyskim. Magda opowiedziała o swojej drodze wolontariusza i zachęciła do brania udziału w trzech podstawowych działaniach Regionalnego Centrum Wolontariatu: wolontariackich działaniach lokalnych, wolontariacie europejskim oraz Przystanku Młodych – serii zajęć o różnej tematyce skierowane dla młodzieży. Na zakończenie wizyty w Centrum Wolontariatu uczniowie wzięli udział w spotkaniu z panią Joanną Dziwisz, która opowiadała o wyprawie do Australii.
Klub Europejski z Mokrska na spotkaniu z przedstawicielem Komisji Europejskiej
W dniu 6 marca 2018r. uczniowie klas 7 i 6, członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „W+E” z Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym wzięli udział w spotkaniu z panem Markiem Lemaître, dyrektorem generalnym DG REGIO Unit do spraw polityki miejskiej i regionalnej Komisji Europejskiej. Spotkanie ze świętokrzyską młodzieżą w ramach dialogu obywatelskiego zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Rozprawy o Europie, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Spotkanie rozpoczęła pani Aneta Nasternak - pomysłodawczyni i współorganizatorka Rozpraw o Europie. Następnie głos zabrała pani Barbara Zamożniewicz – Rzecznik Młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, opowiadając o wielu inicjatywach młodzieżowych w naszym województwie, które stają się wzorcowe dla całego kraju. W czasie prelekcji pan Lemaître opowiedział swoją historię – zabierając zgromadzonych w podróż poprzez lata spędzone w Belgii i Luksemburgu, gdzie mógł przyjrzeć się rozwojowi Unii Europejskiej, aż do pierwszej wizyty w Polsce w 1990 roku i obserwowania zmian w naszym kraju po obaleniu komunizmu i po przyłączeniu do Unii Europejskiej. Zwracając się do młodzieży pan Lemaître podkreślał szczególnie znaczenie możliwości edukacyjnych i poznawczych dla młodych ludzi, którzy dzięki projektom unijnym mogą poznawać rówieśników z różnych krajów europejskich, zdobywać różne kompetencje oraz mają szansę na kontynuowanie edukacji poza granicami swoim krajów. Zgromadzona młodzież zadawała gościowi pytania na temat perspektyw dla młodzieży w zmieniającym się świecie. Dodatkowym atutem spotkania był fakt, iż odbywało się w języku angielskim. Na zakończenie spotkania młodzież ze Szkoły Podstawowej w Mokrsku Dolnym wykonała pamiątkowe zdjęcie z panem Markiem Lemaître oraz z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego, Adamem Jarubasem.
Tańczymy i śpiewamy z Gwiazdą – konkurs języka angielskiego
W dniu 8 lutego 2018r. w Zespole Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym odbył się konkurs języka angielskiego – „Dance &Sing With the Star!”, który łączył umiejętności wokalne, taneczne i językowe. W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Sobków a dodatkowo swoje utwory zaprezentowały gimnazja z Sobkowa i z Miąsowej. Gościem specjalnym wydarzenia była pani Kamila Drezno - uczestniczka "Tańca z Gwiazdami". Jest ona niecodzienną pasjonatką tańca i choreografką. Organizuje turnieje, bale i obozy taneczne. Obecnie współpracuje z konkursem Talent Świętokrzyski. Promuje wśród dzieci i młodzieży aktywny i zdrowy styl życia oraz motywuje ich do sięgania po więcej. Konkurs został objęty patronatami Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – pana Adam Jarubasa, Wójta Gminy Sobków – Tadeusza Domińczaka, Stowarzyszenia Edukacja przez Internet, Regionalnego Centrum Wolontariatu oraz Akademii Tańca Kamili Drezno.Zorganizowanie konkursu było możliwe dzięki wsparciu następujących firm i instytucji: Piekarnia „Sudolanka” z Jędrzejowa, Delikatesy Centrum z Sobkowa, Biurokomp z Sobkowa, Wydawnictwo Nowa Era, Sigma Kielce, Polska Fundacja im. Roberta Schumana.
O Holandii, Białorusi i Francji – zajęcia z wolontariuszami
W dniu 9 lutego 2018r. uczniowie klas 4-7 ze Szkoły Podstawowej w Mokrsku Dolnym mieli okazję wziąć udział w nietypowych zajęciach. Trójka wolontariuszy z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana: Soline Lea z Francji, Paul Vliet z Holandii oraz VladSivakov z Białorusi poprowadzili zajęcia dla uczniów na temat swoich krajów i ich kultury. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o poszczególnych krajach – o najważniejszych miastach, sławnych osobach, kuchni. Wolontariusze próbowali też nauczyć uczniów z Mokrska kilku wyrazów i sentencji w ich językach i okazało się, że o ile francuskie i białoruskie zwroty nie stwarzają większych problemów, to jednak silna wymowa głosek w języku holenderskim stanowi nie lada wyzwanie. W czasie zajęć pojawiły się też informacje na temat wolontariatu i życia wolontariusza w innym kraju w czasie realizacji programu Wolontariatu Europejskiego (EVS – EuropeanVoluntary Service). Całość zajęć odbyła się w języku angielskim, co dla uczniów było okazją na sprawdzenie swoich umiejętności językowych w praktyce.
Naukowcy ze szkoły w Mokrsku Dolnym
24 stycznia 2018r. uczniowie klas 4-7 Zespołu Placówek Oświatowych mieli okazję do wzięcia udziału w nietypowej lekcji w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Pierwszą część zajęć stanowił warsztat „Pod Mikroskopem” – pracując ze zwykłą cebulą, uczniowie zmienili ją na niezwykły materiał badawczy i mogli się dowiedzieć skąd się wzięło powiedzenie „być ubranym na cebulkę”. W czasie warsztatu uczniowie przypomnieli sobie o budowie mikroskopu i dowiedzieli się jak funkcjonuje nasz narząd wzroku. Po warsztatach uczniowie udali się na wystawę, która składa się z trzech stref: Ogień i Ziemian, Powietrze i Woda oraz Człowiek. Przechodząc poprzez kolejne 28 ekspozycji można było zdobyć wiele informacji, także i w formie interaktywnej, np. uruchomić 750kg kołowrót, włączyć turbiny powietrzne, przeliczyć, ile energii potrzebne jest do zaświecenia żarówki. Wiele stanowisk wymagało współpracy młodzieży, dzięki czemu pracowali nad umiejętnością pracy zespołowej.
Wizyta w Energetycznym Centrum Nauki była okazją do nauki z użyciem profesjonalnego sprzętu. Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami i możliwe, że niektórzy rozwiną te zainteresowania w przyszłości.
Kartki urodzinowe dla Ady
Na początku września w różnych miejscach w Internecie pojawił się nietypowy apel pani Angeliki Kuśpy, mamy 10letniej Ady z Kołaczkowa (województwo wielkopolskie). Dziewczynka ma zespół Downa, wiotkość mięśni, problemy z tarczycą, astygmatyzm, wadę wzroku +4. Różne problemy powodują to, że Ada musi korzystać z pomocy wielu terapeutów i specjalistów. Ale podobnie jak dzieci w jej wieku chce się bawić i spełniać woje marzenia. Prośba mamy Ady dotyczyła wysłania kartek urodzinowych dla córki, która 17 września kończy 10 lat i taki prezent sprawiłby jej dużo radości.
Klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Mokrsku Dolnym wraz z wychowawcą Piotrem Zimochem w ramach działań wolontariackich szkoły zainicjowała akcję pisania kartek urodzinowych dla Ady. Uczniowie klas 4-7 napisali wspólnie 24 kartki urodzinowe – niektóre z nich zostały przez uczniów zakupione, inne wykonane przez nich samodzielnie. Wszystkie kartki, wraz z książką o polskich zwierzątkach zostały wysłane do Ady i liczymy, że sprawią jej dużo radości.
Akcja pisania kartek była pierwszą akcją szkolnego klubu europejskiego i wolontariackiego, który rozpoczął swą działalność w nowym roku szkolnym w szkole w Mokrsku Dolnym. Wkrótce przystąpimy do kolejnych działań, tak by zwiększać wiedzę uczniów o otaczającym świecie jednocześnie ucząc ich empatii i potrzeby zwracania uwagi na inne osoby i ich problemy.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Sierpień 2020
- Czerwiec 2020
- Marzec 2020
- Maj 2019
- Kwiecień 2019
- Marzec 2019
- Luty 2019
- Styczeń 2019
- Wszystkie