W listopadzie 2017 roku Szkoła Podstawowa w Morsku Dolnym przystąpiła do projektu „Akademia Obywatelska 1918”. Jego celem było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rozwinięcie u uczniów kompetencji obywatelskich, takich jak komunikatywność, praca w grupie i szacunek do przeszłości. Projekt składał się z kilku etapów: konkursu na pracę plastyczną oraz logo o niepodległości, konferencji „Niepodległość, Wolność, Samorządność", badania sondażowego przeprowadzonego wśród społeczności lokalnej i szkolnej: „Co wiem na temat niepodległości?”, udziału w multimedialnej Akademii Obywatelskiej. Ostatnim etapem były inicjatywy patriotyczne z udziałem społeczności lokalnej.
Planowanie zadań projektowych pozwoliło szybko dostrzec inwencje i kreatywność uczniów, którzy pod kierunkiem nauczycieli – koordynatorów Renaty Sikory, Pauliny Chatys i Łucji Wieczorek z zaangażowaniem realizowali założony plan. W czasie trwania projektu zrealizowaliśmy szereg przedsięwzięć adekwatnych do specyfiki naszej szkoły i zainteresowań uczniów.
W listopadzie 2017 r. przedstawiliśmy montaż słowno – muzyczny z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zorganizowaliśmy też lekcję historii z panem Danielem Nowakowskim ze Świętokrzyskiego Związku „Solidarność” Polskich Kombatantów, kapitanem i byłym działaczem AK w czasie II wojny światowej. Uczestniczyliśmy w konferencji „Inspiracje obywatelskie – bohaterowie polskiej niepodległości”. Motywem przewodnim spotkania były rekonstrukcje historyczne oraz prelekcja „Szczypiorniak na drodze do wolności wczoraj i dziś”. Ponadto uczniowie klas IV–VII odbyli historyczną podróż, w trakcie której przybliżony im został obraz szlachty polskiej w realiach XVII w. Końcowym etapem projektu był dwuminutowy film nakręcony przez ósmoklasistę Kamila Korczyka pod kierunkiem nauczycielki historii Renaty Sikory zatytułowany „Radość z niepodległości - to nas łączy”, który został zaprezentowany na uroczystym podsumowaniu kongresu 9 października. Cała społeczność szkolna za udział w projekcie otrzymała pakiety dydaktyczne, w których znalazły się między innymi mapy i książki historyczne oraz gry dydaktyczne o historii Polski. Otrzymaliśmy również dwie sadzonki świerków, ze znanymi cytatami Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, które zasadziliśmy przed szkołą.
9 listopada w Zespole Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym odbyły się uroczyste obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 10:00 Dyrektor Szkoły pani Barbara Baran przywitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m. in. wizytator- pan Piotr Zimoch oraz reprezentanci starszego pokolenia mieszkańców Mokrska Dolnego. Pan Jerzy Ciosk i Pani Marianna Ciosk - od narodzin związani z ziemią sobkowską, wspominali m.in. lata wojny i czasy tuż po niej, kiedy przyszło im zmagać się z nową, ale jakże trudną rzeczywistością powojennej Polski. Pani Stanisława Ziental, były dyrektor naszej szkoły, opowiedziała zebranym o przeszkodach, jakie należało pokonać, by móc zwiększyć ilość klas oraz rozpocząć budowę budynku, w którym dziś mieści się szkoła podstawowa i przedszkole. Spotkanie z tymi wyjątkowymi gośćmi pozwoliło zgromadzonym poznać historię naszej Małej Ojczyzny, gminy i miejscowości. Trudno podważyć fakt, że osoby te, stanowiące dziś żywe pomniki historii, najlepiej pokazują postawy patriotyczne, do których próbujemy zachęcać uczniów od najmłodszych lat.
Na uroczyste świętowanie przybyło również wielu rodziców i dziadków, którzy aktywnie włączyli się we wspólny śpiew pieśni patriotycznych, łączących wszystkie pokolenia. Krótki montaż słowno – muzyczny przedstawili zarówno uczniowie klas starszych, jak i przedszkolaki, które z dumą trzymały biało- czerwone flagi.
O godz. 11:11 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję bicia rekordu w śpiewaniu hymnu państwowego. Uczniowie mieli również okazję sprawdzić stan swojej wiedzy historycznej, biorąc udział w quizie historycznym. W szkole zorganizowaliśmy wystawę starych fotografii oraz prac plastycznych poświęconych naszej małej ojczyźnie, a także kącik kulinarny. Uczniowie zaprezentowali swoją twórczość literacką. Scenografię dopełniły biało – czerwone akcenty. Miłym zwieńczeniem tego wspaniałego dnia, było spotkanie przy wspólnym stole i ucztowanie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie obchodów tego święta i udział we wspólnym świętowaniu.