W Zespole Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym już po raz kolejny uroczyście obchodzono Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który ustanowiony został 7 listopada 2014 roku Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Na tegoroczne obchody składało się szereg zadań, które odbywały się w przedszkolu i szkole przez cały tydzień, tj. od 14 do 20 listopada 2017 roku. Pod kierunkiem pani Agnieszki Grabowskiej- koordynatora projektu „Mam prawo do swych praw” podjęto wiele inicjatyw mających na celu uświadomienie, że dziecko to Mały Człowiek posiadający swoje prawa. Wszystkie działania przeprowadzone zostały zgodnie z opracowanym scenariuszem i harmonogramem. W zorganizowanie obchodów zaangażowali się: dyrektor placówki, wychowawcy grup przedszkolnych, wychowawcy klas I-VII, nauczyciele, rodzice, uczniowie, pracownicy biblioteki szkolnej, publicznej, oraz przedstawiciele różnych instytucji.
DZIAŁANIA PROWADZONE W SZKOLE
- DZIEŃ PIERWSZY— APEL O PRAWACH DZIECKA
Tegoroczne obchody rozpoczęto apelem, podczas którego szczególną uwagę zwrócono na postać Janusza Korczaka, człowieka o wielkim sercu, który pięknie mówił o dzieciach, o ich potrzebach i prawach. Najpiękniejsze słowa Janusza Korczaka znalazły swoje miejsce na gazetce szkolnej, oraz na wystawce przygotowanej przez uczniów klas starszych. Apel przygotowali uczniowie klas IV- VII pod kierunkiem p. E.Szmalec, p. P. Chatys, p. A. Grabowskiej.
2,DZIEŃ DRUGI- SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ. WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ I PUBLICZNEJ
Uczniowie klas I-III udali się wraz z wychowawcami do Biblioteki Publicznej w Mokrsku Dolnym gdzie wysłuchali słuchowiska „Król Maciuś Pierwszy”. Pani bibliotekarka Małgorzata Gruszka przygotowała dla uczniów Kącik z literaturą dziecięcą, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie wymieniali postacie z bajek, baśni, które były pokrzywdzone, wyśmiewane, zmuszane do ciężkiej pracy, np.: Kopciuszek, Tomcio Paluch, sierotka Marysia, Jaś i Małgosia, Brzydkie Kaczątko, Calineczka, Dziewczynka z zapałkami i inne. Uczniowie wskazywali na gazetce prawa dzieci, które zostały naruszone w bajkach. Zajęcia biblioteczne dostarczyły wielu wrażeń. Z wypożyczonymi książeczkami uczniowie radośnie wrócili do szkoły. Również uczniowie klas IV-VII mieli zorganizowane zajęcia biblioteczne w szkolnej bibliotece. Pani M. Władyszewska przygotowała książki autorstwa J. Korczaka, utwory literackie, w których poruszane były problemy łamania praw dziecka. Chętni uczniowie czytali poezję i prozę wybraną przez siebie oraz fragmenty twórczości J. Korczaka. W kolejnym dniu Tygodnia Praw Dziecka do klas młodszych przybyli rodzice, którzy z wielkim entuzjazmem czytali wybrane utwory , w których było zawarte pewne przesłanie, pouczenie, nauka. Prowadzone były pogadanki i dyskusje. Ponadto uczniowie klas młodszych oglądali w pracowni komputerowej filmiki edukacyjne na temat praw dziecka i malowali na ekranie wybrane prawa. Nauczyciele – wychowawcy klas IV-VII, nauczyciele historii – przeprowadzili lekcje i dyskusje z uczniami na temat Konwencji Praw Dziecka. Tłumaczyli poszczególne zapisy i zachęcali dzieci do wypowiedzi na temat realizacji, tego szczególnego kodeksu. Nauczyciele poruszali także różne aspekty życia dzieci tak w Polsce jak i w innych krajach. Uczniowie dowiedzieli się, jak są łamane prawa dziecka i co możemy zrobić, by temu zapobiec.
Co to jest Hejt? Warsztaty
Grupa uczniów klas 5-6-7wzięła udział w warsztatach dotyczących Mowy Nienawiści i Hejtu.
Warsztaty przeprowadził nauczyciel języka angielskiego – Piotr Zimoch w ramach projektu „Wszyscy ludzie rodzą się równi”, który odbywa się pod patronatem Amnesty International . Amnesty International to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka. W ramach projektu uczniowie klasy 4 wraz z wychowawcą wzięli udział w krótkiej akcji dotyczącej zamanifestowania swojego poparcia dla tolerancji i świata bez przemocy – wykonali hasła, które zawisły w klasie. Nawoływały one od unikania obrażania innych i potępiały to zjawisko. Klasa IV przygotowała też gazetkę o młodych ludziach walczących o Prawa Dzieci : Malali Yousafzai, Faye Hasian , Mohamadzie z Syrii, Tymonie Radziku.
Przedszkole jest pierwszą instytucją, w której dziecko nabywa kompetencje społeczne. W atmosferze spokoju i akceptacji poznaje własne prawa i reguły życia w grupie. W tym czasie kształtują się pierwsze postawy moralne, nawyki mające wpływ na przyszłe życie. Dzieci uczą się odróżniania dobra od zła, wartościowania zachowań własnych i kolegów. Przedszkole dba też o to, aby wychowankowie mieli świadomość istnienia własnych praw.
Dzień pierwszy - Spotkanie z Królem Maciusiem Pierwszym.
Uczniowie klasy III w pięknych strojach, przy dźwiękach muzyki przedstawili inscenizację, podczas której wprowadzili dzieci w świat ich praw. Narratorem inscenizacji była Oliwia Ciosk, która opowiedziała zgromadzonym o pewnym królu, który bardzo kochał wszystkie dzieci na całym świecie i pragnął, aby były szczęśliwe. W roli posłańca wystąpił Błażej Książek przedstawiając przy dźwiękach trąbki „Manifest do dzieci całego świata”. W postać króla Maciusia Pierwszego wcielił się Grzegorz Burzawa, który pięknie recytując przemówił do wszystkich dzieci. Wiele emocji i wzruszeń wzbudził wiersz pt. „Mam prawo” wzbogacony podkładem muzycznym i zilustrowany kolorowymi planszami prezentującymi potrzeby dziecka.