• WYJAZD PRZEDSZKOLAKÓW DO BAWIALNI

          • W dniu 11.12.2018r. zorganizowana została wycieczka dla przedszkolaków do bawialni „Zoolandia” przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym w Jędrzejowie.

            Sala zabaw to wymarzone miejsce dla przedszkolaków, w którym mogli aktywnie, atrakcyjnie i kreatywnie spędzić czas. Dwie godziny wspaniałej zabawy mi.in. w tunelach, na zjeżdżalniach, w basenie z piłeczkami minęły bardzo szybko. Była to doskonała okazja do integracji dwóch grup przedszkolnych oraz spożytkowania niezmierzonych pokładów energii zarówno starszaków jak i maluchów. Opiekunowie: p. P. Sutowicz, p. M. Motyczyńska,

            p. E. Kowalska, p. M. Stępień.

          • MIĘKKI, PUCHATY I TAKI Z ŁATKĄ. DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Dnia19 listopada Biblioteka Publiczna w Mokrsku Dolnym zaprosiła dzieci na spektakl teatralny pt.: „Bajkowy Świat Mojego Misia” w wykonaniu aktorów Teatru Edu-Artia z Krakowa. Natomiast 29 listopada w Zespole Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym przedszkolaki wraz z klasą pierwszą i drugą po raz kolejny obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko w tym dniu przyszło z pluszowym przyjacielem. Zabawy zaczęły się od poznania naszych „gości”, którzy mieli bardzo interesujące imiona. Jak przystało na urodziny – wszyscy zaśpiewali Misiowi „Sto lat” a potem były tańce przy muzyce przerywane różnymi konkursami, które polegały na: zbieraniu wykałaczek kuchenną rękawicą, zjadaniu miodu z talerzyka bez użycia rąk, rysowaniu portretu misia z zawiązanymi oczami. Śmiechu i zabawy było co nie miara. Dzieci obejrzały prezentację przedstawiającą historię powstania Pluszowego Misia, zapoznały się z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi, słuchały bajek i opowiadań o misiach; rozmawiały o ulubionych bohaterach literackich takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Coralgol. Zwieńczeniem urodzinowej imprezy był tort od Misia oraz miodowe pierniczki. Dzięki wspaniałej współpracy Pań przedszkolanek (E. Kowalska, P Sutowicz), wychowawczyń klasy 1 i 2 (A. Grabowska, M. Motyczyńska), oraz Pani z Biblioteki Publicznej (M. Gruszka), Dzień Pluszowego Misia dostarczył naszym dzieciom mnóstwo pozytywnych wrażeń, radości i wspólnej zabawy.

          • KONKURS RECYTATORSKI POEZJI PATRIOTYCZNEJ W PRZEDSZKOLU

          • W dniu 27.11.2018r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski poezji patriotycznej pt.: „Kto ty jesteś? Polak mały”, który był adresowany do przedszkolaków z każdej grupy wiekowej. Koordynatorką konkursu była Patrycja Sutowicz. Celem konkursu było krzewienie wśród dzieci postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Budzenie świadomości narodowej poprzez nabywanie przekonania, że jesteśmy Polakami, urodziliśmy się w Polsce, mówimy po polsku, naszą Ojczyzną jest Polska. Budowanie przywiązania do Ojczyzny i kształtowania dumy narodowej. Popularyzowanie poezji opiewającej piękno naszej Ojczyzny. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz kolorowankę. Gratulujemy wszystkim laureatom.

             

          • ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W MOKRSKU DOLNYM ŚWIĘTUJE MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

          • 20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. W związku z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym, po raz kolejny, uroczyście świętowali ten wyjątkowy dzień. Uwaga wszystkich skierowana była na dzieci i ich prawa. Do planowanych obchodów wykorzystano kolor niebieski, który połączył wszystkich celebrujących ten dzień na całym świecie. Tego dnia uczniowie, nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko i tym samym przyłączyli się do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w globalną akcję UNICEF #GoBlue. Wystrój sali gimnastycznej również był w kolorze niebieskim. Dzieci przedszkolne, uczniowie, rodzice i nauczyciele zapoznali się z filmami: podsumowującym zeszłoroczną akcję UNICEF na rzecz Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i promującym tegoroczną inicjatywę UNICEF #GoBlue. Uczniowie klasy V i VI zaprezentowali swoją twórczość literacką, w której apelowali do nas dorosłych o swoich prawach. Dzieci przedszkolne w swoim występie obrazowo przedstawiły niektóre z praw, np. prawo do zabawy, do opieki lekarskiej, do wypoczynku, do życia. Wszyscy włączyli się do wspólnego śpiewania piosenek o prawach dzieci. Obchody zakończyły się znaną piosenką pt.„Wszystkie dzieci nasze są” w wykonaniu ucznia klasy IV- Grzegorza Burzawy. Podczas śpiewania refrenu cała społeczność szkolna włączyła się do „niebieskiego korowodu”, który połączył wszystkich zgromadzonych. Pani dyrektor -Barbara Baran zapewniła, że czujnie stoi na straży praw dziecka i ma nadzieję, że podejmowane tego dnia aktywności zwiększą ich świadomość na temat praw dzieci na całym świecie. Koordynatorem obchodów Dnia Praw Dziecka była pani. A. Grabowska we współpracy z p. M Motyczyńską, p. E. Kowalską, p. P. Sutowicz oraz p. M. Gruszka- kierownik Biblioteki Publicznej w Mokrsku Dolnym.

          • Łączy nas niepodległość ! – obchody 11 listopada w Zespole Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym

          • W listopadzie 2017 roku Szkoła Podstawowa w Morsku Dolnym przystąpiła do projektu „Akademia Obywatelska 1918”. Jego celem było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rozwinięcie u uczniów kompetencji obywatelskich, takich jak komunikatywność, praca w grupie i szacunek do przeszłości. Projekt składał się z kilku etapów: konkursu na pracę plastyczną oraz logo o niepodległości, konferencji „Niepodległość, Wolność, Samorządność", badania sondażowego przeprowadzonego wśród społeczności lokalnej i szkolnej: „Co wiem na temat niepodległości?”, udziału w multimedialnej Akademii Obywatelskiej. Ostatnim etapem były inicjatywy patriotyczne z udziałem społeczności lokalnej.

             Planowanie zadań projektowych pozwoliło szybko dostrzec inwencje i kreatywność uczniów, którzy pod kierunkiem nauczycieli – koordynatorów  Renaty Sikory, Pauliny Chatys i Łucji Wieczorek z zaangażowaniem realizowali założony plan. W czasie trwania projektu zrealizowaliśmy szereg przedsięwzięć adekwatnych do specyfiki naszej szkoły i zainteresowań uczniów.

            W listopadzie 2017 r. przedstawiliśmy montaż słowno – muzyczny z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zorganizowaliśmy też lekcję historii z panem Danielem Nowakowskim ze Świętokrzyskiego Związku „Solidarność” Polskich Kombatantów, kapitanem i byłym działaczem AK w czasie II wojny światowej. Uczestniczyliśmy w konferencji „Inspiracje obywatelskie – bohaterowie polskiej niepodległości”. Motywem przewodnim spotkania były rekonstrukcje historyczne oraz prelekcja „Szczypiorniak na drodze do wolności wczoraj i dziś”.  Ponadto uczniowie klas IV–VII odbyli historyczną podróż, w trakcie której przybliżony im został obraz szlachty polskiej w realiach XVII w. Końcowym etapem projektu był dwuminutowy film nakręcony przez ósmoklasistę Kamila Korczyka pod kierunkiem nauczycielki historii Renaty Sikory zatytułowany „Radość z niepodległości  - to nas łączy”, który został zaprezentowany na uroczystym podsumowaniu kongresu 9 października. Cała społeczność szkolna za udział w projekcie otrzymała pakiety dydaktyczne, w których znalazły się między innymi mapy i książki historyczne oraz gry dydaktyczne o historii Polski. Otrzymaliśmy również dwie sadzonki świerków, ze znanymi cytatami Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, które zasadziliśmy przed szkołą.

            9 listopada w Zespole Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym odbyły się uroczyste obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 10:00 Dyrektor Szkoły pani Barbara Baran przywitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m. in. wizytator- pan Piotr Zimoch oraz reprezentanci starszego pokolenia mieszkańców Mokrska Dolnego. Pan Jerzy Ciosk i Pani Marianna Ciosk - od narodzin związani z ziemią sobkowską, wspominali m.in. lata wojny i czasy tuż po niej, kiedy przyszło im zmagać się z nową, ale jakże trudną rzeczywistością powojennej Polski. Pani Stanisława Ziental, były dyrektor naszej szkoły, opowiedziała zebranym o przeszkodach, jakie należało pokonać, by móc zwiększyć ilość klas oraz rozpocząć budowę budynku, w którym dziś mieści się szkoła podstawowa i przedszkole. Spotkanie z tymi wyjątkowymi gośćmi pozwoliło zgromadzonym poznać historię naszej Małej Ojczyzny, gminy i   miejscowości. Trudno podważyć fakt, że osoby te, stanowiące dziś żywe pomniki historii, najlepiej pokazują postawy patriotyczne, do których próbujemy zachęcać uczniów od najmłodszych lat.

            Na uroczyste świętowanie przybyło również wielu rodziców i dziadków, którzy aktywnie włączyli się we wspólny śpiew pieśni patriotycznych, łączących wszystkie pokolenia. Krótki montaż słowno – muzyczny przedstawili zarówno uczniowie klas starszych, jak i przedszkolaki, które z dumą trzymały biało- czerwone flagi.

            O godz. 11:11 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję bicia rekordu w śpiewaniu hymnu państwowego. Uczniowie mieli również okazję sprawdzić stan swojej wiedzy historycznej, biorąc udział w quizie historycznym. W szkole zorganizowaliśmy wystawę starych fotografii oraz prac plastycznych poświęconych naszej małej ojczyźnie, a także kącik kulinarny. Uczniowie zaprezentowali swoją twórczość literacką. Scenografię dopełniły biało – czerwone akcenty. Miłym zwieńczeniem tego wspaniałego dnia, było spotkanie przy wspólnym stole i ucztowanie.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie obchodów tego święta i udział we wspólnym świętowaniu.

          • 11 LISTOPADA W PAMIĘCI PRZEDSZKOLAKÓW

          •   Z okazji 100 rocznicy odzyskania  Niepodległości przedszkolaki z grupy młodszej wraz z p. P. Sutowicz uczestniczyły przez cały tydzień (5-9.11.2018r.) w zajęciach poświęconych Ojczyźnie. Celem zajęć było rozbudzenie postaw patriotycznych wśród dzieci poprzez przybliżenie wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Podczas wspólnych zajęć poznały symbole narodowe: flagę, godło i hymn. Nauczyły się wiersza ważnego dla każdego Polaka Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste” oraz piosenki „Od morza, aż do Tatr”. Wykonały piękne prace plastyczne: flagę oraz godło. Celem utrwalenia poznanych symboli narodowych oglądały film edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej pt.: „Polskie Symbole Narodowe –Polak Mały”. Na koniec wspólnego świętowania wzięły udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości, słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, a także przygotowały smaczne babeczki.